PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Parafia NSPJ w Nowym Targu – zarys minionych 50 lat (1962-2012)”

Czwartek, 4 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Parafia NSPJ w Nowym Targu – zarys minionych 50 lat (1962-2012)” to nowa, wydana z okazji jubileuszu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa książka autorstwa Stanisława Mertensa, nauczyciela w Gimnazjum nr 2, absolwenta Papieskiej Akademii Teologicznej. Przed ponad tygodniem w Nowym Targu miały miejsce główne obchody 50-lecia parafii z udziałem ks. kard. Stanisława Dziwisza, zaś we wtorek (02 bm.) w sali obrad Urzędu Miasta odbyła się uroczysta promocja tejże publikacji.


- Minione 50 lat to mniej niż połowa całej historii kościoła NSPJ – zwrócił uwagę Burmistrz Marek Fryźlewicz, bo faktycznie chociaż od konsekracji minęło równe pół wieku, to potrzeba utworzenia nowego kościoła w Nowym Targu była artykułowana już w pierwszych latach ubiegłego stulecia. I ma to również swój wydźwięk w książce. 

Stanisław Mertens opowiedział o genezie powstania książki. Sam do Nowego Targu przeprowadził się w wieku 18 lat, właśnie do parafii NSPJ i o niej właśnie pisał pracę magisterską na PAT. Napisanie publikacji na 50-lecie wydawało się więc czymś naturalnym. 

Książka to przede wszystkim kopalnia nazwisk związanych z budową, powstaniem parafii i jej historią. To właśnie stąd proboszcz został przeniesiony do seminarium duchownego tak, by tamtejsi klerycy mogli uczestniczyć w mszach świętych tak, jak nowotarska młodzież w kościele NSPJ. To w Nowym Targu powstał Sacrosong, który następnie stał się diecezjalnym przeglądem piosenki religijnej z patronatem Metropolity Krakowskiego. To w teatrze parafialnym pierwsze kroki stawiali tacy aktorzy, jak śp. Paweł Gędłek i Bartłomiej Topa – coraz bardziej rozpoznawany aktor z naszego miasta. Wreszcie – to parafia NSPJ organizowała część pierwszej pielgrzymki do Polski bł. Jana Pawła II, który wcześniej, jako biskup Karol Wojtyła mocno związany był z tutejszą społecznością parafialną. 

Trudno w kilku słowach zrecenzować tak obszerną i ważną dla Nowego Targu publikację. Co ważne, już po jej ukazaniu się w obiegu księgarskim pojawiły się kolejne nowe dokumenty ujawnione niejako za inspiracją książki Stanisława Mertensa. Dlatego Burmistrz Marek Fryźlewicz już na wstępie promocji obiecał, że sala obrad Urzędu Miasta, czy też inne odpowiednie ku temu miejsca będą zawsze do dyspozycji ambitnego autora na potrzeby promocji kolejnych książek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.