PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Promocja 16. „Almanachu Nowotarskiego”

Poniedziałek, 29 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPełna sala stałych czytelników „Almanachu Nowotarskiego” zgromadzona w Urzędzie Miasta doczekała się jego już 16. edycji. We środę wieczorem odbyła się promocja rocznika wydawanego przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Burmistrz Marek Fryźlewicz, który jest jednym z mecenasów publikacji podkreślił po raz kolejny podczas promocji, że „Almanach” to największa zasługa niegdysiejszych obchodów 650-lecia lokacji naszego Miasta. To właśnie wówczas padł pomysł, by wydać taką książkę i jest on kontynuowany do dziś.


Niespodzianką przygotowaną na promocję była projekcja pierwszego wydania wiadomości Nowotarskiej Telewizji Kablowej, o której tekst (NTvK obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia) również ukazał się w almanachu. Co ciekawe, w ulicznej sondzie przeprowadzonej wówczas na temat remontu Rynku również pojawiały się kontrowersyjne wypowiedzi, a i wątek nowotarskiego szpitala pozostał niejako aktualny. 

W najnowszym numerze oprócz stałych działów, jak kronika, poezja, czy bibliografia jest sporo wartościowych opracowań historycznych, ale również kilka innych materiałów dotyczących jubileuszy. Oprócz nowotarskiej telewizji bowiem swoją rocznicę obchodzą w tym roku Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa, czy Chór Nauczycielski „Gorce”, który zresztą przygotował oprawę muzyczną promocji odśpiewując m.in. „Idzie Jasiek na zbój” Józefa Edmunda Titza, który to utwór posłużył za podstawę opracowania nowotarskiego hejnału. 

Po prezentacji numeru nadszedł czas na liczne podziękowania od redakcji, która pracuje w składzie: dr Stanisława Trebunia-Staszel. prof. Stanisław Hodorowicz, Afdolf Szpytma i Marcin Jagła i od gości z sali, którzy reprezentując organizacje, czy rodziny osób opisanych w „Almanachu” mieli okazję wyrazić wdzięczność autorom tekstów na ich temat za cenną, wykonaną społecznie pracę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.