PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Superszpieg z Nowego Targu

Sobota, 1 grudnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikWydawana w wielu językach, ale dopiero teraz w języku polskim „Wielka gra” Leopolda Treppera doczekała się swojej ogólnopolskiej promocji. Gdzie? W Nowym Targu, w rodzinnym mieście autora, o którego działalności na światową skalę niewielu nowotarżan zdaje sobie sprawę, chociaż jeden ze specjalnych odcinków swojej telewizyjnej serii poświęcił mu Bogusław Wołoszański.


- Trepper był z pochodzenia Żydem, natomiast zawsze określał Polskę jako swoją ojczyznę – mówił Stanisław Pisarek, właściciel wydawnictwa Stapis, które pomimo preferowanej tematyki górskiej postanowiło kupić prawa do wydania książki urodzonego w Nowym Targu Treppera. Książkę było trudno przetłumaczyć, ponieważ dopiero po wydaniu polskiej wersji Pisarek nabył na e-bayu oryginał. Jego wydawca dysponował tylko skanami pierwodruku, które przesłał celem przetłumaczenia na polski. Uczestnicy środowej promocji mieli okazję wziąć do ręki oryginalne wspomnienia Treppera. 

Leopold Trepper (ur. 23 lutego 1904 w Nowym Targu, zm. 19 stycznia 1982 w Jerozolimie) – pochodzący z Polski, radziecki szpieg podczas II wojny światowej, organizator i szef organizacji znanej jako Czerwona Orkiestra. Czerwona Orkiestra (Die Rote Kapelle) to kryptonim siatki szpiegowskiej przekazującej informacje wywiadowi ZSRR, nadany przez hitlerowskie służby wywiadowcze. Czerwona Orkiestra działała w czasie II wojny światowej na terenach Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Jej twórcą i szefem był nowotarżanin Leopold Trepper, pseudonim Otto lub nazwany tak przez hitlerowców Wielki Szef. Trepper prowadził działania na niezwykle szeroką skalę w całej niemal Europie pod przykrywką kanadyjskiego biznesmena Adama Miklera. Zadanie to zlecił mu ówczesny szef wywiadu sowieckiego Iwan Bierzin. Organizacja siatki oparta była o powiązane ze sobą fikcyjne przedsiębiorstwa handlowe i w 1942 r. była największą tego typu formacją na świecie. Czerwona Orkiestra dysponowała wówczas 400 radiostacjami w Europie, a pracowało dla niej kilka tysięcy czynnych agentów także w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Leopold Trepper w 1973 opublikował autobiografię The Great Game ("Wielka gra"), która w polskim tłumaczeniu właśnie teraz ukazała się na rynku wydawniczym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.