PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Z wdzięczności za kontakt

Sobota, 1 grudnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Prawo łaski i łaska wolności” – wydana w tym roku książka autorstwa ks. Pawła Łukaszki doczekała się promocji w jego rodzinnym mieście. Obchodzący w tym roku 25-lecie kapłaństwa proboszcz z Kojszówki urodzony i wychowany w Nowym Targu przedstawia w niej postać o. Bernharda Häringa, teologa-moralisty, z którym miał okazję przez dłuższy okres prowadzić korespondencję.


Ksiądz Łukaszka nie zamierzał organizować promocji „Prawa łaski...” ale namówił go do tego Burmistrz Marek Fryźlewicz, który otrzymał od kapłana dedykowany egzemplarz podczas wizyty w Kojszówce, gdzie pojechał złożyć życzenia jubilatowi. Na promocję w sali obrad Urzędu Miasta zaprosił również ks. dra Krzysztofa Białowąsa, postulatora Kongregacji ds. Świętych w Watykanie. 

- Porównanie teologii ze sportem jest dość karkołomne, ale okazuje się, że w przypadku księdza Pawła, wybitnego sportowca, można to powiązać – powiedział Burmistrz Fryźlewicz podczas promocji. – Oto cytat z książki o teologu, ojcu Berhnardzie Haeringu: „także uprawianie teologii można porównać z uprawianiem sportu, jeśli pielęgnujemy ducha wzajemnej wdzięczności z bycia z innymi i dla innych i jeżeli cieszymy się widząc że inni nas wyprzedzają. Tylko wspólna radość jest prawdziwą radością”. Myślę że to jest istota tego dzisiejszego spotkania – przywitał gości Burmistrz. 

Ks. Łukaszka opowiadał o genezie swojego utworu. O korespondencji z redemptorystą i szczególnych przeżyciach duchowych związanych z tym wieloletnim kontaktem. Powiedział, że książka powstała z wdzięczności za tą duchową łączność i z tej wdzięczności postanowił właśnie napisać o zakonniku. Na chwilę skupił się na ostatnim z fragmentów tekstów o. Häringa zamieszczonych w książce. - Ten tekst ojciec Häring napisał gdy już był na emeryturze. To jest taka fikcja. Tak jak kiedyś pisało się science-fiction o czymś niewiarygodnym, co nigdy nas nie spotka, a dzisiaj widzimy, że wiele z tamtych rzeczy nas dotyka – porównywał zakonnika do literatów, którzy przed laty przewidzieli wiele dzisiejszych zjawisk, czy wynalazków. - I ojciec Häring też daje taką „fikcję” kościoła, w przyszłości, takie teologic-fiction, że kiedyś każdy człowiek odnajdzie w drugim człowieku to co jest fundamentem Ewangelii, brata, siostrę, wolność od przemocy. 

Promocję swoim śpiewem okrasił chór „Echo Gorczańskie”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.