PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Nowotarski Dzień Wolontariusza 2012

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.
Autor: MOK Nowy Targ

Nowotarski Dzień Wolontariusza 2012W tym roku świętowanie trwało dwa dni, bowiem już 4 grudnia odbyła się tegoroczna Wolontariacka Gra Miejska, a po Nowym Targu chodziły (w tym roku czas przejścia nie był istotny) czteroosobowe drużyny z: Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu i Gimnazjum z Chabówki.


Uczniowie na odwiedzanych punktach praktycznie poznawali organizacje i wykonywali specjalne przygotowane zadania przez: Fundację im. Adama Worwy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego pw. Św. Stanisława Kostki, Polskie Stowarzyszenie Walki z Mukowiscydozą, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu, SPRING Spółdzielnię Socjalną i Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej „Akyama”. Długo jeszcze nie zapomnimy odgrywanych scenek teatralnych na jednym z punktów.

5 grudnia w Finałowy dzień, głównym punktem były rozstrzygnięcia poszczególnych konkursów i plebiscytu. I tak:

 • Laureatem plebiscytu „Aktywny 2012” na wolontariusza roku w mieście Nowy Targ i powiecie nowotarskim zostało Szkolne Koło Wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu

Grupa wolontariatu w ZSE działa od 2006 roku, a w tym roku otrzymała prawny status Szkolnego Koła Caritas. Obecnie koło liczy ok.100 członków. Opiekunami grupy są: p. Katarzyna Kubasiak i p. Katarzyna Pierzga, a wspomagają koło p. Dyrektor Marta Sokołowska, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i inni nauczyciele ZSE. Wolontariusze zajmują się pomaganiem ludziom w potrzebie, narażonym na wykluczenie społeczne. Młodzi wolontariusze chętnie biorą udział w licznych przedsięwzięciach, które dają im to dużo radości, uświadamiają, że większa jest radość w dawaniu niż braniu, uwrażliwiają na chorych, młodszych, potrzebujących, biedniejszych. Wolontariat uczy ich pożytecznego spędzania wolnego czasu i pokazuje jak ważną rolę w życiu spełnia wspólnota.

 • Laureatem konkursu „Nowotarski Dobroczyńca 2012” na przedsiębiorcę, przedsiębiorstwo wspierające organizacje została Firma Produkcyjno Handlowa STESKAL, Zbigniew Steskal.

Jest ona firmą rodzinną mieszczącą się w Nowym Targu, której przedmiotem działalności jest piekarnictwo, cukiernictwo, usługi gastronomiczne oraz handel hurtowy i detaliczny urządzeniami gastronomicznymi. Historia firmy sięga 1983 roku, kiedy to na nowotarskim rynku została uruchomiona piekarnia mechaniczna, oferująca już wtedy znakomite wyroby piekarnicze i cukiernicze.

 • Laureatem konkursu plastycznego „TAK, wolontariat! 2012” na plakat promujący wolontariat został Adam Bargiel z Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy.

Dziękujemy wszystkim szkołom i instytucjom z których dostaliśmy zgłoszenia do tego konkursu: Publicznego Gimnazjum przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Nowym Targu, Pienińskiej Szkole Zawodowej w Szczawnicy, Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. J. Tischnera w Szczawnicy, Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce Zdroju.

W holu można było zobaczyć stoiska organizacji, porozmawiać, a na sali widowiskowej podczas prezentacji także poznać bliżej organizacje oraz doglądnąć filmy powstałe podczas warsztatów filmowych „Media for Development Goals” (Media dla Milenijnych Celów Rozwoju). Podziękowania dla: Polskiego Stowarzyszenia Walki z Mukowiscydozą, Fundacji im. Adama Worwy, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii na Podhalu „Powroty”, SPRING Spółdzielni Socjalnej, Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Fizycznej „Akyama”, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjny „MŁODZI ŚWIATU”, Redakcji filmowej „Obłazowa”.

Dziękujemy także wspierającym nas: Urzędowi Miasta Nowy Targ, Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Tygodnikowi Podhalańskiemu, portalowi Podhale Region, portalowi podhale24.pl, Nowotarskiej Telewizji Kablowej, portalowi Góral.info.pl, Telewizji Internetowej TVPodhale.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy! Wolontariuszom życzymy wszystkiego dobrego. Tym chcącym zostać w najbliższym roku wolontariuszami życzymy samozaparcia – może nie będzie łatwo, ale na pewno będzie warto! Oczywiście zapraszamy do udziału w konkursach i plebiscycie za rok.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł
 • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
  145 zł
 • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.