PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala zaprasza

Sobota, 2 lutego 2013 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala zapraszaFerie zimowe już za nami , aura dopisywała znakomicie ,nie brakowało śniegu zatem Ci z Państwa, którzy mieli nadzieję na treningi przed VII Biegiem Podhalańskim, narzekać nie powinni. Na tydzień przed biegiem zapraszamy młodszych biegaczy na otwarte zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży na wyciąg przy Długiej Polanie w Nowym Targu. Jak co roku Towarzystwo Dziecięcego Zespołu Mali Śwarani organizuje XVI Karnawał na śniegu- memoriał im. Władysława Sięki, dla tych którzy zjawią się na starcie w ubraniu regionalnym przewidziano bonifikaty czasowe!


A jeśli do 24 lutego śniegu nie zabraknie to warto wybrać się również na XXXI Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni Prezesa Związku Podhalan tym razem na wyciąg narciarski na Zadziale. Dla tych, którzy szukają innych form spędzania czasu polecamy spotkanie na 46 salonie poezji w nowotarskim ratuszu, gdzie „Listy na wyczerpanym papierze” czytać będą Katarzyna Krzanowska –Peszek i Marcin Kalisz, aktorzy Starego Teatru w Krakowie. Teksty piosenek Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory zna liczne grono Polaków, ale niewiele osób zna dzieje związku tych dwojga poetów, związku romantycznego i  burzliwego zarazem. W programie usłyszymy listy miłosne , fragmenty wierszy tych arcymistrzów słowa.

Miłośników literatury Uniwersytet III Wieku zaprasza na wykład poświęcony postaci Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego wybitnego rosyjskiego powieściopisarza ,który wywarł ogromny wpływ na nowożytną literaturę światową, wykład wygłosi dr hab. Magdalena Sadlik. Pozostając w kręgu literatury zapraszamy na promocję książki prof. dr hab. Bolesława Farona „Władysław Orkan.Roszerzony”.

W lutym Galeria BWA „Jatki” proponuje wystawę absolwentki krakowskiej ASP Barbary Piszczór, ta mieszkająca w Suchem koło Poronina artystka tworzy swoje prace  pełne koloru i ekspresji, których tematem jest człowiek i pejzaż.
Na spotkanie z kulturą czeską zaprasza w lutym Miejski Ośrodek Kultury kontynuując wędrówki po Europie, tym razem proponujemy spojrzenie na Czechy, kraj nieodległy i bardzo interesujący .W spotkaniach uczestniczyć będą znakomici znawcy tematu ,a wśród nich dr Marek Stawski ,który opowie o Morawach "Morawy - bliskie, a nieznane" – opowieść i degustacja win morawskich oraz quiz (z nagrodami) „Co wiesz o Czechach?, Aleksander Kaczorowski opowie o Bohumile Hrabalu w spotkaniu zatytułowanym  „Bohumil Hrabal. Barbarzyńca w gospodzie”, a na „Spacer po Pradze” zaprosi Filip Karoński. Oczywiście w spotkaniach nie zabraknie wyśmienitego czeskiego filmu: „Butelki zwrotne” /Vratné lahve/, Musimy sobie pomagać” /Musíme si pomáhat/, „Święto przebiśniegu” /Slavnosti sněženek/, „Rok diabła” /Rok ďábla/.

Kulturalny miesiąc w Kulturalnej Stolicy Podhala zakończymy koncertem „Klasycy wiedeńscy” w wykonaniu Młodej Podhalańskiej Filharmonii z Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. 
 
Zachęcam do spojrzenia na pełną propozycję wydarzeń:

KSP_NA LUTY.doc

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.