PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Mali Śwarni” – Honorowi Ambasadorzy NT

Poniedziałek, 28 października 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej

„Mali Śwarni” – Honorowi Ambasadorzy NTMałe i duże „dzieci” Józefa i jego świętej pamięci żony Marii Staszlów spotkały się w sobotę wieczorem na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji 30. rocznicy istnienia zespołu. „Mali Śwarni” to już kawał historii Nowego Targu znany daleko poza granicami administracyjnymi Miasta. Dlatego na urodziny Burmistrz Marek Fryźlewicz przyznał zespołowi tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Nowego Targu.


Pierwszy taki tytuł otrzymało Koło nr 2 Związku Podhalan w Ameryce Północnej – Nowy Targ. Drugi właśnie jubilaci, którzy w aktualnym składzie wystąpili na scenie MOK jako pierwsi, a następnie ustąpili miejsca starym „zespolanom”, pośród których zdążyli się już wykształcić muzycy grający w poważnych zespołach, jak „Zakopower” czy „Siklawa”, a prywatnie stworzyły się „zespolańskie” małżeństwa, a jeden toniecnik przywdział kapłańskie szaty – i w takim też stroju ks. Marcin Bryniarski wystąpił na jubileuszowej imprezie.

Nie mogło zabraknąć wspomnienia zmarłej w tym roku Marii Staszel. To ona wraz z mężem współtworzyła „Małych Śwarnych” i ona żyła tym zespołem. Zanim pogorszyło się jej zdrowie jeszcze cieszyła się nadchodzącymi obchodami, a i kiedy już siły zaczęły ją wyraźnie opuszczać, i tak ciągle myślała o urodzinach zespołu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.