PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się promocja najnowszej książki dr Anny Mlekodaj „Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”, wydanej przez wydawnictwo „Zachylina” z Rabki Zdroju. Sala widowiskowa z trudem mieściła licznie przybyłych gości. Wielbiciele poezji pisanej gwarą podhalańską, poeci, studenci, członkowie zespołów, samorządowcy, ludzie kultury dziękowali dr Annie Mlekodaj za jej pracę, miłość do literatury, poezji i Podhala.


Książka stanowi naukowe opracowanie poezji Podhala pisanej gwarą, zawartej w sześciu rozdziałach. Wydaje się, że książka stanowi ważny fakt w historii kultury Podhala oraz w historii literatury polskiej. Przenosi bowiem, jak pisze Autorka poezję gwarową z półki opatrzonej etykietą „literatura ludowa” do obszaru badawczego krytycznoliterackich eksploracji. Badaczka przenosi ją więc z peryferii literatury polskiej i stawia na równi z tzw. kulturą wysoką. Wieloletnie badania naukowe dr Anny Mlekodaj, wykładowcy w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu zaowocowały pozycją, do której odwoływać się będą kolejne pokolenia badaczy szeroko pojętej kultury Podhala. Z pewnością stanowić będzie także materiał do nauczania regionalizmu na różnych etapach edukacji regionalnej, służyć także będzie dalszym badaniom naukowym.

Promocję poprzedziło widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez MOK, nowotarski oddział Związku Podhalan, góralski zespół „Śwarni” z Nowego Targu przygotowane w oparciu o teksty poetyckie podhalańskich poetów, z muzyką tradycyjną oraz muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z „Nieszporów ludźmierskich”. Całość poprowadził Marcin Kudasik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.