PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

XI Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych

Wtorek, 30 maja 2017 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

XI Podhalański Festiwal Orkiestr DętychW XI Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych wzięły udział:  Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ludźmierza, Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Kultury w Maniowach, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Małej, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.


XI Podhalański Festiwal rozpoczął się przemarszem Orkiestr Dętych z parku na nowotarski Rynek gdzie przedstawiciele władz powiatu i miasta w osobach wicestarosty Władysława Tylki, Burmistrza Miasta Grzegorza Watychy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Rajskiego powitali biorące udział w Festiwalu orkiestry, licznie zgromadzoną publiczność, mieszkańców miasta oraz przybyłych na Festiwal gości. Rozpoczęło się orkiestrowe granie. W repertuarze orkiestr znalazły się utwory marszowe, patriotyczne, muzyka rozrywkowa, muzyka filmowa i klasyczna. Podhalański Festiwal był jedną z ośmiu eliminacji powiatowych odbywających się w różnych miejscowościach Małopolski do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Województwa Małopolskiego. Jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego. Głównym celem Festiwalu jest promocja i podniesie poziomu artystycznego amatorskich orkiestr dętych poprzez umożliwienie im prezentacji aktualnych osiągnięć, stworzenie okazji do konfrontacji i wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu muzycznego, inspirowanie do poszukiwań repertuarowych. Orkiestrowemu graniu w Nowym Targu przysłuchiwało się Jury w składzie: dr Waldemar Groń – muzyk, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Absolwent dyrygentury symfoniczno - operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Płk Bernard Król – muzyk były Naczelnik i I dyrygent orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Stanisław Stachoń – muzyk szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wieloletni muzyk solista orkiestry.

Jury przyznało następujące miejsca, wyróżnienia oraz nagrody pieniężne. 2 równorzędne I miejsca i nagrodę w wysokości po 1000 złotych otrzymały:

Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca.

II miejsce wraz z nagrodą w wysokości 700 złotych otrzymał Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 600 złotych wywalczyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej.

Wyróżnienia specjalne wraz z nagrodą pieniężną po 400 złotych otrzymały:  Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Małej.

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 300 złotych otrzymały: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Kultury w Maniowach, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ludźmierza.

Do udziału w 40 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu Jury zakwalifikowało następujące orkiestry:
Miejską Orkiestra Dęta z Nowego Targu,
Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca,
Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu,
Orkiestrę Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej.

Organizatorami XI Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu byli:
Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Urząd Miasta Nowy Taerg, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.