PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Rozmaitości

Wakacje w mieście - podsumowanie

Środa, 1 września 2010 r.
Autor: MOK Nowy Targ

Wakacje w mieście - podsumowanieOj działo się, działo podczas „Wakacji w Mieście 2010”! Grupa dzieci i młodzieży z Nowego Targu, okolic oraz zza granicy (choćby Australia, Włochy) mogła twórczo, ciekawie i intensywnie spędzić wakacyjny odpoczynek. Ale po kolei… Rozpoczęliśmy zajęciami ekoplastycznymi. „Family Arts – maluchy do dzieła!” oraz „Eko-art czyli śmieciowy niefart”.


Te pierwsze to cykl zajęć dla najmłodszych i ich rodziców. „Rodzicami” przeważnie były mamy i babcie – tatusiowie musicie się poprawić! Te drugie to zajęcia dla dzieci już samodzielnych. Zgodnie z zasadą ekologii nie marnowaliśmy żadnych materiałów i tak „z niczego” powstawały: wędki na ryby, wiaderka i oczywiście same ryby, oryginalny koszyk na grzyby, piękne i kolorowe motyle czy czarodziejskie krasnoludki i leśne skrzaty.

Spotkaliśmy się także z kulturą dalekiego wschodu podczas zajęć „Japonia w Moku – wakacje w toku”. Poznaliśmy ceremonię parzenia herbaty japońskiej z opowieścią o historii herbaty i utensyliach. Oczywiście również smakowaliśmy herbatę (oryginalny smak i kolor). W ramach „tańca kreatywnego” mogliśmy liczyć na zabawę ciałem w przestrzeni z muzyką i bez, w ten sposób wyrażając siebie w ruchu i nabierając świadomości własnego ciała. Tworzyliśmy zwierzęta egzotyczne za pomocą techniki origami i kirigami. Dzieciakom gościnie towarzyszyły panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zupełną nowością były zajęcia „Wakacje w siodle”, czyli jazda konna dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, które odbywały się w Terenowej Stadninie Koni TSK Ścisłowicz w Ludźmierzu. Przez 10 dni zajęć nie tylko uczyliśmy się jazdy konnej, ale i poznawaliśmy codzienność życia stadniny i stajni, czy wędrowaliśmy nad okoliczny potok. Dzięki uprzejmości nowotarskiego MZK przejazdy do stadniny były bezpłatne.

Nie zapomnieliśmy o teatrze – odbyły się dwa spektakle na sali widowiskowej MOK: „Świat Księcia Albinka czyli planeta zagadek” oraz „Kot w butach”. Zarówno propozycja klasyczna, jak i ta „zagadkowa” miały oprócz ciekawej historii, elementy edukacyjne oraz cieszyły się wysoką frekwencją dzieci i rodziców.

Czas spędzaliśmy aktywnie podczas zajęć: „Salsa – zatańcz z nami”, „Jiu-jitsu – rekreacja ruchowa” oraz „Tour de Podhale”. Moda na taniec nie ustaje także w Nowym Targu o czym świadczą zajęcia z „Salsy”. Pot wylewany przy powtarzaniu poszczególnych elementów tego karaibskiego tańca oraz radość z równo wykonanych układów zapamiętamy na długo. Co warte podkreślenia w tym roku w Nowym Targu odbył się nie tylko etap wyścigu „Tour de Pologne” (dla zawodowców i amatorów), ale także wyścig „Tour de Podhale” dla „zawodowych” dzieciaków, które poznawały okolicę Miasta z perspektywy siodełka, a było co podziwiać bowiem tym razem pogoda nam sprzyjała. Z kolei rzuty, dźwignie, bloki i ciosy poznawaliśmy podczas zawsze popularnych zajęć jiu-jitsu, które będą kontynuowane w MOK także po wakacjach (choć już odpłatnie).

Opowiadaliśmy także historie łącząc to z umiejętnościami plastycznymi, fotograficznymi i udźwiękowiania podczas zajęć „Warsztaty animacji poklatkowej - Hurra Studio zaprasza!”. W ten sposób powstało kilkanaście niecodziennych i oryginalnych filmowych mini etiud, które można oglądnąć na stronie MOK w dziale „galeria – galeria filmów”.

Bogaty program dla dzieci zaprezentowaliśmy na XI Jarmarku Podhalańskim pn. „Bajdok z Termami Podhalańskimi”: z Bobem Budowniczym i jego pomocnikiem stawialiśmy wielkie wieże z klocków i odgadywaliśmy dźwięki z budowy; z piratem Korniszonem i majtkiem Papuzio chodziliśmy na szczudłach pirackich; z misiem Tymoteuszem Rym Cim Ci przeżywaliśmy wspólne przygody; z Robin Hoodem i jego drużyną poznaliśmy historię człeka z Locksley; a w porcie magicznym graliśmy w gry na przedziwnych, przestrzennych i kolorowych konstrukcjach.

A wakacje żegnaliśmy podczas zajęć „Ekoniec wakacji z MOK”, podczas których tworzyliśmy Papiermana, konstruowaliśmy własne ekoBudynki, wyrabialiśmy ekoBiżuterię, a na koniec wysyłaliśmy listy w butelce czym wspieraliśmy nie Stinga, a… ekologię – a jakże!

Łącznie z akcji „Wakacje w Mieście 2010” skorzystało około 1500-1600 dzieci i młodzieży oraz trudna do policzenia (tysiąc, a nawet więcej) grupa dzieciaków z „Bajdoka” podczas XI Jarmarku Podhalańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.