PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Sport

„Venulet” strzelał najlepiej

Środa, 9 października 2013 r.
Autor: Dyrekcja Prywatnego Liceum

„Venulet” strzelał najlepiejPrywatne Liceum Ogólnokształcące zwyciężyło w kategorii drużynowej w XIII Memoriale Franciszka Dworskiego w strzelaniu sportowym o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Laury dla szkoły wywalczyli uczniowie klas o profilu policyjnym i wojskowo - pożarniczym: Andrzej Gąsienica, Mateusz Remiasz, Karol Worwa i Karol Czyszczoń. Zawody odbyły się 5 października na nowotarskiej strzelnicy. Startowało 28 zawodników reprezentujących takie szkoły, instytucje i firmy, jak: Prywatne LO im. prof. Jana Venouleta w Nowym Targu, Klub Szarotka I, LOK Chochołów, Urząd Miasta Nowy Targ, Komenda Policji Nowy Targ, Szarotki Młodzi, Przedsiębiorstwo Fryda, Uniwersytet Trzeciego Wieku Nowy Targ.


Franciszek Dworski, któremu poświęcony jest Memoriał, to Honorowy Obywatel Nowego Targu. Pełnił funkcję naczelnika OSP oraz urząd wiceburmistrza, a następnie burmistrza. Za wieloletnią i ofiarną służbę został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł w 1945 r.   Uczestnicy Memoriału klasyfikowani byli indywidualnie i drużynowo. W kategorii indywidualnej Andrzej Gąsienica – uczeń II klasy policyjnej – zajął 5 miejsce w kat. karabinek i 12 miejsce w kat. pistolet; Karol Worwa (kl. III wojskowo – pożarnicza) – 7 i 4 miejsce; Karol Czyszczoń (kl. III policyjna) – 10 i 7; Mateusz Remiasz (kl. II wojskowo - pożarnicza) – 6 i 21.

 Tak dobre wyniki uczniowie zawdzięczają systematycznemu treningowi – wszyscy uczniowie klas pierwszych o profilach wojskowo – pożarniczym i policyjnym uczestniczą raz w tygodniu w zajęciach strzeleckich na nowotarskiej strzelnicy. Po roku każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o ukończonym kursie. Program szkolenia jest bogaty i kompleksowy – zawiera takie zagadnienia, jak m.in. teoria strzelania i balistyka, podstawy prawne (posiadanie, użycie broni), ogólne zasady bezpieczeństwa i zachowania się na strzelnicy, rodzaje broni i amunicji – budowa i zasada działania, obsługa manualna broni, zasady celnego strzelania, przepisy regulujące strzelectwo sportowe, odbycie strzelań kulowych oraz z broni pneumatycznej, podstawy strzeleckie, procedury strzelań sportowych, rodzaje komend, metody obliczania wyników z przestrzelin na tarczy, udział w zawodach i turniejach strzeleckich, zasady udzielania pomocy przedmedycznej.

 Działa również Szkolne Koło Strzelectwa Sportowego, w którym uczniowie trenują swoje umiejętności 2-3 godziny tygodniowo. Strzelają też dziewczyny, i to wcale nie gorzej niż ich koledzy. Jak mówi płk Wiesław Patlewicz – nauczyciel klas mundurowych, opiekun koła, instruktor sportu strzelectwo sportowe, statystyki potwierdzają, że mężczyźni mają wrodzoną „żyłkę” do strzelectwa, za to panie – lepsze oko. - W naszym kole na podobnym poziomie strzelają chłopcy i dziewczęta – mówi.

 Uczniowie – strzelcy z „Venuleta” reprezentują szkołę na zawodach, a są i tacy, którzy przechodzą pod opiekę klubu „Szarotka” oraz walczą na zawodach rangi regionalnej, a nawet ogólnopolskiej. Jedną z takich osób jest tegoroczna absolwentka Dagmara Żaba, która znalazła się w czołówce Ogólnopolskich Zawodów w Strzelectwie Sportowym Juniorów i Seniorów – Mistrzostwa LOK. W kategorii karabin sportowy 60 strzałów leżąc (juniorki, indywidualnie) zajęła 5. miejsce. W zawodach tych dobre wyniki zajęli także Karol Czyszczoń - 7 miejsce, w tej samej konkurencji. Dodajmy, że nowotarski  klub Szarotka w klasyfikacji drużynowej zajął w tych zawodach 3. miejsce na 10 startujących klubów.

 Zarówno Dagmara Żaba jak i Karol Czyszczoń należą do klubu Szarotka. Dagmara posiada patent strzelecki oraz kwalifikacje sędziego kl. III. Karol Czyszczoń posiada patent strzelecki. Członkinią Szarotki jest także uczennica „Venuleta” Weronika Pietraszak, a niebawem do klubu wstąpi kolejny uczeń – Kamil Kusy. Szkoła organizuje także co rok (w maju) zawody strzeleckie dla okolicznych szkół „Gimnazja strzelają”. Wówczas uczniowie „Venuleta” nie biorą w nich udziału jako organizatorzy.

 - Zależy nam, by młodzi, którzy posiadają swoją pasję, jaką jest strzelectwo, mogli ją rozwijać w sposób profesjonalny – mówi Wiesław Patlewicz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.