PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Sport

Olimpijczycy spod Tatr

Środa, 30 października 2013 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

Olimpijczycy spod Tatr26 października br. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W Ośrodku Współpracy Polsko Słowackiej Euroregion Tatry w Nowym Targu odbyła się konferencja i promocja albumu „Olimpijczycy spod Tatr”. Współorganizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Nowotarski Klub Olimpijczyka. Wydarzenia te zostały zrealizowane w ramach mikroprojektu pt.: Olimpijczycy Polscy i Słowaccy spod Tatr” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.


„Olimpijczycy spod Tatr” – to album, który przedstawia bohaterów przede wszystkim Zimowych Olimpiad, wywodzących się spod Tatr. Zarówno z polskiej jak i słowackiej strony. Jednak podhalańska ziemia wydała na świat również wybitnych Letnich Olimpijczyków. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział 8 podhalan. Wśród nich byli: Stefan Kapłaniak (kajakarstwo klasyczne) i Stanisław Ustupski (wioślarstwo), którzy zdobyli brązowe medale olimpijskie.

Statystycznie rzecz biorąc na Olimpiadach wystąpiło ogółem 195 sportowców z Podhala. „Nasi” reprezentanci zdobyli w sumie pięć medali – jeden złoty i cztery brązowe.

„Bohaterowie tej książki to wybitni sportowcy, reprezentanci kraju, zdobywcy najwyższych trofeów, medaliści Igrzysk Olimpijskich i innych zawodów najwyższej rangi. Bohaterem zbiorowym jest cały region Tatr i Podtatrza, jego ludzie, koloryt i żywotność. Dodajmy: po obu stronach polsko słowackiej granicy, która w przeszłości nieraz rozdzielała obie społeczności, często jednak łączyła, budując nie tylko kooperacyjne związki gospodarcze, ale i zręby oryginalnej, urzekającej swym pięknem kultury regionu. W tradycje tę wpisują się również bogate dzieje nowożytnego sportu, w dzielności i talentach ludzi gór znajdujące niewyczerpalne źródło niezwykłego zaangażowania. Dość powiedzieć, że zdecydowana większość polskich mistrzów sportów zimowych to chłopcy i dziewczęta z tatrzańskich i przyległych terenów. …”   Fragment słowa wstępnego do albumu „Olimpijczycy spod Tatr” – prof. dr hab. Józef Lipiec – Prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej.   W konferencji na zaproszenie Starosty Krzysztofa Fabera wziął udział Wojciech Fortuna – złoty medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo 1972, który korzystając z okazji wręczył nowotarskim hokeistom, którzy podrzucali go na skoczni w Sapporo po zdobyciu tytułu mistrza olimpijskiego, replikę swojego złotego medalu. Starosta uhonorował znakomitego gościa Medalem Pamiątkowym Podhala.

Konferencja była podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczyła hokeja na lodzie i była prowadzona przez Pana Czesława Borowicza – Prezesa Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka, pomysłodawcę całego wydarzenia i Pana Leszka Rafalskiego, który napisał tekst do książki. Druga część poświęcona była pozostałym dyscyplinom i była prowadzona przez Panią Zofię Kiełpińska – znaną olimpijkę z Zakopanego. Wykłady prowadzili: prof. Zbigniew Porada i Wojciech Szatkowski. Sylwetki słowackich olimpijczyków przybliżył Peter Chudy, który przewodził słowackiej delegacji olimpijczyków.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.