PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Wizyta Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Poniedziałek, 9 listopada 2009 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPrezydent Lech Kaczyński z okazji jubileuszu 90-lecia Związku Podhalan i 105-lecia Ruchu Góralskiego odwiedził w niedzielę Nowy Targ. Przywitany na Rynku chlebem i solą przez podhalan, a następnie przez burmistrza Marka Fryźlewicza przeszedł pod pomnik Władysława Orkana, gdzie złożył wiązankę kwiatów, oraz pod tablice papieską wmurowaną w ścianę ratusza, gdzie również złożył kwiaty.


Po tym odbyła się ceremonia otwarcia wyremontowanego ratusza. Wewnątrz prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej i zwiedził wystawę pt. "Nowy Targ w drodze do Niepodległości ". W ratuszu miał też okazję chwilę odpocząć i prywatnie porozmawiać z zaproszonymi tam gośćmi - w tym z Radnymi Miasta.
W drugiej części swojej wizyty prezydent wziął udział w nadzwyczajnym zjeździe Związku Podhalan w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski księdzu Tadeuszowi Juchasowi, proboszczowi Sanktuarium Matki Boskiej Ludżmierskiej oraz odznaczenia związkowe. Z racji dużego opóźnienia (mgła, prezydent lądował w Pyrzowicach i stamtąd jechał w kolumnie samochodowej) udał się do Ludźmierza gdzie odwiedził Sanktuarium i złożył kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego w ogrodzie. Dopiero potem pojechał na obiad do Skalnego Dworku, a po nim udał się na spotkanie z Metropolitą Krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.