PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Kwiaty pod pomnikiem i tablicą Jana Pawła II

Środa, 7 kwietnia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikW związku z tym, że tegoroczna, piąta rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II przypadła w Wielki Piątek, w Nowym Targu podobnie jak w innych miastach obchody rocznicy w samym jej dniu miały charakter niezwykle skromny.


Burmistrz Marek Fryźlewicz w imieniu wszystkich nowotarżan złożył kosze kwiatów i zapalił symboliczne znicze pod dwoma miejscami szczególnie związanymi z osobą Papieża – pod jego pomnikiem na lotnisku upamiętniającym mszę świętą odprawioną podczas wizyty w Nowym Targu w 1979 r. oraz pod tablicą papieską wmurowaną w ścianę ratusza.
Nowy Targ szczególnie dumnie podkreśla swoje związki z Ojcem Świętym. To właśnie wizyta w naszym mieście stała się kartą przetargową z komunistycznymi władzami podczas negocjacji warunków pierwszej pielgrzymki do Polski. Kiedy okazało się, że z listy odwiedzonych miejscowości ma zniknąć nawet Nowy Targ, Papież zagroził odwołaniem wizyty. Mówiono wtedy, że „Do Warszawy przyjechał, bo musiał, do Krakowa przyjechał, bo musiał, do Nowego Targu przyjechał, bo chciał”.
W 1997 r. po odprawionym w Ludźmierzu różańcu Jan Paweł II przyjął z rąk władz miasta uchwalone rok wcześniej Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Targu. Nasze miasto jest więc jednym z nielicznych, które ma potwierdzenie przyjęcia takiego tytułu. W mieście jest rondo i ulica Jana Pawła II, jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Podhalański Szpital Specjalistyczny, Ojciec Święty jest też patronem cyklicznie organizowanego Biegu Podhalańskiego w narciarstwie klasycznym.
W piątek wieczorem w Parafii „Na Równi Szaflarskiej” odbyło się czuwanie prowadzone przez nowotarską młodzież pt. „Ostatni Wielki Tydzień Jana Pawła II”.
Natomiast w przyszłą sobotę (10 kwietnia) o godz. 18 Parafia "Na Równi Szaflarskiej" oraz Burmistrz Marek Fryźlewicz zapraszają na uroczystą mszę świętą w piątą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się w kaplicy parafialnej "Na Równi Szaflarskiej". Oprawa muzyczna Miejski Nauczycielski Chór "Gorce". Po Mszy świętej zapraszamy na koncert.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.