PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Ćwierć wieku przyjaźni

Piątek, 9 kwietnia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik- Nosiłem wtedy znaczek „Solidarności” w klapie. Bardzo się identyfikowałem z tym ruchem w Polsce. Poza tym fascynowało mnie, że polscy katolicy mieli umysły wolne. Nawet bardziej niż my, Niemcy – wspomina dziś Hubert Staratschek, inicjator kontaktów Nowego Targu i niemieckiego Radevormwald. Niemieccy przyjaciele właśnie odwiedzili stolicę Podhala z okazji 25-lecia kontaktów.


O tym, że pierwszy samochód z darami 25 lat temu trafił akurat do Nowego Targu zadecydował ks. kard. Franciszek Macharski i po części zainteresowania Niemców. Dekanat Wupperfirth skierował swoje dary do Archidiecezji Krakowskiej, a Hubert Staratschek i Johannes Schmidt chcieli przy okazji transportu koniecznie zobaczyć polskie góry. Metropolita skierował ich do Nowego Targu.
Polska była wtedy w kryzysie, a Niemcy mieli otwarte na nas serca. Dzięki współpracy dekanatu Wupperfirth z Nowym Targiem do nowotarskiego szpitala trafił nowoczesny sprzęt medyczny – aparat do narkozy, nowoczesna na owe czasy karetka reanimacyjna (przejeździła 15 lat!) oraz transporty leków. Lub chociażby transport mleka w proszku dla dzieci, kiedy wybuchła elektrownia atomowa w Czernobylu. A czasy nie były to lekkie, ponieważ sama tylko kontrola na granicy włącznie z czasem oczekiwania trwała kilkanaście godzin.
Dziś obu krajów nie dzieli już taka przepaść ekonomiczna. Współpraca stała się obustronna i głównie na płaszczyźnie kulturalnej. Jak mówi Burmistrz Marek Fryźlewicz, już nie o wszystkich wspólnych inicjatywach wie, bo jest ich tak dużo. Nowy Targ i Radevormwald pięć lat temu stały się oficjalnie miastami partnerskimi – obydwa samorządy jednogłośnie podjęły uchwały o współpracy i wkrótce potem burmistrzowie Josef Korsten i Marek Fryźlewicz podpisali stosowną umowę.
Czwartkowe spotkanie w Urzędzie Miasta, w którym wzięła udział delegacja z Radevormwald, oraz Burmistrz i Radni miejscy było okazją do wspominania zaczątków tej współpracy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.