PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Radosne świętowanie – nowotarski wehikuł czasu

Środa, 5 maja 2010 r.
Autor: Robert „Roch” Kowalski, Michał Maciaszek

Radosne świętowanie – nowotarski wehikuł czasuW pochmurny poranek 3 maja 2010 r. nowotarski rynek zapełnił się historycznymi pojazdami i dioramami. Tego dnia część rynku stała się swoistym wehikułem czasu, który pozwalał przenieść się przybywającym mieszkańcom Podhala w inne epoki historyczne. Ten prosty skądinąd zabieg, miał na celu zwrócenie uwagi na święto narodowe 3 Maja, które jako Polacy powinniśmy hucznie i radośnie obchodzić. Jak w zeszłym roku, oprócz przemówień i składania wiązanek pod tablicą upamiętniającą walkę Podhalan o wolność Ojczyzny, zaproponowano mieszkańcom miasta i przybyłym gościom zabawę i naukę z historią. Z takim też właśnie przesłaniem zorganizowano III Piknik Edukacyjno-Historyczny w Nowym Targu.


Jak już wspomniano, Święto Konstytucji 3-maja jest jednym z nielicznych radosnych polskich świąt narodowych, z których jako naród powinny być dumni. Z założenia więc, powinno być ono świętem rodzinnym, przeżywanym aktywnie na świeżym powietrzu. Z tego też powodu Polskie Towarzystwo Historyczne wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, zaproponowało mieszkańcom naszego regionu alternatywną do oglądania telewizji i surfowania po Internecie, formę spędzenia wspomnianego święta.
 Tego dnia, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Nowym Targu, Powiatowym Centrum Kultury oraz Urzędem Miasta w Nowym Targu, zaproszono mieszkańców na rynek, aby przy dźwiękach patriotycznych pieśni i utworów, dobrze się bawić i jednoczenie świętując, pogłębiać swoją wiedzę o historii Polski. Impreza skierowana była głównie do młodzieży oraz najmłodszych mieszkańców Podhala, lecz jak się okazało nawet dla dorosłych znalazło się wiele atrakcyjnych niespodzianek.

W nowotarskim pikniku wzięły udział zaprzyjaźnione Grupy Rekonstrukcyjne, które przygotowały własne dioramy. Widzowie mogli zatem zobaczyć wnętrze posterunku Policji Województwa Śląskiego, zapoznać się z dorobkiem i działalnością Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalngo „Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”, zwiedzić szpital polowy przygotowany przez koleżanki i kolegów z SHR „Śląsk Cieszyński”, stanowisko niemieckiej armaty przeciwpancernej PAK 35/36, której pobyt w Nowym Targu był premierowy, dowiedzieć się jak wyglądał i do czego służył punkt obserwacyjny WP z 1939 roku, obejrzeć dioramę 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie oprócz wielu eksponatów największą atrakcją niewątpliwie była zrekonstruowana biedka z repliką ciężkiego karabinu maszynowego wz.30, zwiedzić dioramę Armii Czerwonej i WP, oraz zaglądnąć do obozu partyzanckiego IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Nie zabrakło również akcentów współczesnych, tj. rekonstruktorów prezentujących sprzęt i wyposażenie dzisiejszego WP, oraz pokazów Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Przez cały dzień wszystkim przybywającym na rynek umilały czas pieśniami patriotycznymi: Chór Nauczycielski „Gorce”, oraz zespół „Hilaritas”.

Jak już wspomniano, jednym z najistotniejszych elementów pikniku była zabawa poprzez naukę. Dlatego też, każde dziecko, a jak się okazało także i dorośli, otrzymywali karty uczestnictwa i rozpoczynali spacer po wszystkich punktach zlokalizowanych na rynku. Każdy z uczestników miał obowiązek nie tylko odwiedzenia dioram przygotowanych przez członków grup rekonstrukcyjnych, ale także wykonać zadania jakie przed nimi postawili rekonstruktorzy. Tak więc na przykład, na posterunku Policji Śląskiej uczestnicy zabawy musieli odpowiedzieć choćby na pytanie: czyj portret wisiał na ścianie posterunku? Oczywiście chodziło o Prezydenta Ignacego Mościckiego. Tuż obok, na stoisku Orawskiego Parku Etnograficznego z Zubrzycy wyrabiano len. Na dioramie przygotowanej przez Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa, wraz z żołnierzami sowieckimi, bawiono się w najlepsze poszukując metalowych elementów za pomocą wykrywacza metali. W obozie partyzanckim można było zapoznać się z wieloma rodzajami uzbrojenia, skosztować partyzanckiej zupy i zobaczyć w jakich warunkach mieszkali w lasach partyzanci. W pobliskim szpitalu polowym można było sprawdzić swój stan zdrowia. Na stoisku 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, rekonstruktorzy opowiadali pytania o tradycjach góralskich w Wojsku Polskim, o historii pułków podhalańskich w armii II Rzeczypospolitej.

Po zaliczeniu każdej dioramy, na kartach uczestnictwa składany był podpis i pieczątka, potwierdzająca pobyt zwiedzającego. Z wypełnionym kartami następował powrót do Biura organizacyjnego, gdzie każdy otrzymywał kartkę papieru, kredki niezbędne do wykonania ostatniego zadania - tj. namalowanie tego, co najbardziej utkwiło uczestnikowi w pamięci lub co się najbardziej podobało. Tak przygotowane rysunki trafiały na plenerową wystawę, a uczestnik otrzymywał pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Zainteresowanie taką formą zabawy przerosło oczekiwania organizatorów i na godzinę przed zakończeniem pikniku brakło kart uczestnictwa i dyplomów. Nie stanowiło to jednak przeszkody, gdyż dzieci i dorośli zaopatrzeni w zwykłe białe karty, nadal obchodzili stoiska zbierając pieczątki i podpisy rekonstruktorów.

W trakcie Pikniku obyły się dwa pokazy dynamiczne. Pierwszy, w wykonaniu członków SHR Wrzesień 39, którzy zaprezentowali obsługę bojową armaty ppanc. Widzowie mogli zobaczyć jak wyglądał alarm, szybkie obsadzenie stanowiska bojowego przez działon, wykrycie celu, podanie koordynat przez dowódcę i... wystrzał. Kolejna zmiana namiarów celu i kolejny wystrzał! Sprawność obsady działa robiła duże wrażenia na publiczności.
Tuż po pokazie armaty ppanc. odbył się niezwykle dynamiczny rajd transportera Bren Carrier LP2. Widzowie mogli obejrzeć ten historyczny pojazd pancerny w ruchu, jego zwrotność i szybkość, oraz świadomość sobie, że trafienie takiego pojazdu przez obsadę armaty wcale nie była takim prostym zadaniem jak można by sobie wyobrażać. Ryk silnika, chrzęst gąsienic i zapach spalin robił na widzach duże wrażenie.
W trakcie pikniku, wszystkie Grupy Rekonstrukcyjne miały możliwość zaprezentowania się na scenie, przekazania publiczności informacji o tym czym się zajmują i co ich motywuje do podjęcia się takiej działalności. W czasie prezentacji GRH „Podhale w ogniu”, Wojciech Romański zaprezentował po raz pierwszy przed publicznością, zrekonstruowany gołębnik, wykonany wg instrukcji Wojska Polskiego z lat 30-tych XX wieku, wypuszczając z niego prawdziwego gołębia z meldunkiem dla „sztabu”.

Oczywiście, nie można pominąć jeszcze jednego, niezwykle ciekawego i widowiskowego punktu imprezy, którym były prezentacje zabytkowych pojazdów, pochodzących z prywatnych kolekcji:
• transportera Bren Carrier LP2,
• transportera Half-Track M16, z kolekcji Prywatnego Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera w Bielsku – Białej:
• półciężarówki Dodge WC-51 z kolekcji Piotra Łukaszki ze Spytkowic,
• brytyjskiej sanitarki Movag ze zbiorów SRH Śląsk Cieszyński,
• motocykla Ural M- 63 ze zbiorów Jana Romańskiego z Nowego Targu,
• motocykla Elfa Sachs z 1938 ze zbiorów Krzysztofa Neściora z Cieszyna
• 2 replik przedwojennych rowerów wojskowych ze zbiorów Wojciecha Romańskiego z Nowego Targu oraz GRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939,
• Wozu bojowego Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu,
• Pojazdów Straży Granicznej: samochodu terenowego Land Rover 110 i pojazdu ATV Honda TRX 300 FW.

Imprezę zakończyła jak co roku parada wszystkich pojazdów i Grup Rekonstrukcyjnych dookoła nowotarskiego rynku.

W pikniku na nowotarskim rynku wzięły udział następujące Grupy Rekonstrukcyjne i instytucje:

• GRH 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna,
• SRH Wrzesień 39 z Krakowa,
• Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa,
• GRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 z Gliwic,
• SRH Śląsk Cieszyński z Hażlachu,
• GRH „Podhale w ogniu” z Nowego Targu,
• „Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”,
• Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera w Bielsku – Białej:
• Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej,
• Jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu
• Oddział Straży Granicznej ze Sromowiec Niżnych

Na koniec podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg III Pikniku Edukacyjno -Historycznego w Nowym Targu

Podziękowania kierujemy zatem na ręce p. Krzysztofa Fabera i Macieja Jachymiaka -Starostów Nowotarskich za zgodę i wsparcie w organizacji imprezy. Panom Tadeuszowi Watycha i Marcinowi Kudasikowi za pomoc w realizacji tego wydarzenia. Władzom miasta Nowego Targu z p. Burmistrzrem Markiem Fryźlewiczem za dofinansowanie Pikniku.

W Pikniku na nowotarskim rynku wzięło łącznie udział ok. 100 rekonstruktorów i nie byłby on możliwy do zrealizowania bez wsparcia kolegów z wielu miast w kraju. Pragnął bym im w tym miejscu serdecznie podziękować, za wsparcie i pomoc w realizacji imprezy. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się raz jeszcze spotkać by zrealizować z jeszcze większym rozmachem imprezę i wspólnie świętować to ważne i radosne święto z dziejów naszego kraju.

Serdecznie dziękujemy:

GRH 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna, Krzyśku cieszymy się że udało nam się spotkać na Podhalu- miejscu, skąd wywodzą się tradycje jednostek górskich. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować Twoje marzenia i odtworzyć wszystkie Pułki Podhalańskie w miejscach, w których one stacjonowały lub skąd się wywodzą. Dziękujemy wszystkim kolegom za zaangażowanie i trud włożony w edukację młodego pokolenia.

SRH Wrzesień 39 z Krakowa, podziękowania dla Grześka Pyki za pomysł i co najważniejsze za wykonanie repliki armaty ppanc. Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie w stolicy Podhala mogła odbyć się jej premiera przed publicznością! Słowa uznania dla Karola za pokaz kunsztu dowodzenia oddziałem, który na zwiedzających zrobił duże wrażenie. Dziękujemy Wam wszystkim, za czas spędzony w naszym towarzystwie i doskonałą współpracę. Mamy nadzieję, że mały zgrzyt z „defiladą” nie umniejszy Waszych pozytywnych wrażeń wyniesionych z Nowego Targu. Dzięki za otwartość i pomoc zawsze wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujemy.

Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa, serdeczne podziękowania za odwiedziny Podhala już po raz drugi i świetną atmosferę jaką stworzyliście na swoim stanowisku. Tłumy przy waszej dioramie są tego najlepszym dowodem, a pomysł z wykrywaczem okazał się jednym z hitów tej imprezy! Piotrek, Wania, Dawid i Kamil- czekamy na ponowne spotkanie!

GRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 z Gliwic, Ślązacy z Góralami na jednej imprezie... a dlaczego nie! Już po raz drugi mogliśmy Was gościć u nas i za każdym razem są to niezapomniane spotkania. Dziękujemy Wam wszystkim: obu Michałom, Grześkowi i oczywiście Joannie za zaangażowanie i podzielenie się unikalną wiedzą na temat Policji Województwa Śląskiego. Mimo zmęczenia i zakwasów po górskiej wędrówce, daliście z siebie wiele by impreza się udała.

SRH Śląsk Cieszyński z Hażlachu, ogromne podziękowania dla Ciebie Mirku i całego Twojego zespołu, który wzbudzał u męskiej części zwiedzających niezmiernie sympatyczne odczucia. Szpital i jego personel stanął na wysokości zdania i dał pokaz kunsztu i ogromu wiedzy. Rozbrajający Podhalan „OLO” stał się maskotką Pikniku i czuł się jak u siebie w domu. Dziękujemy za stworzenie miłej i sympatycznej atmosfery.

„Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”, Wielki szacunek dla tego co robicie. Cieszymy się, że udało Wam się dotrzeć do Nowego Targu i wziąć udział w tym wydarzeniu. Zrobiliście niesamowite wrażenie na wielu odwiedzających tego dnia nasz rynek. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wspólnie zorganizować imprezę, której tematem będą dzieje i tradycje Monarchii Austro-Węgier na naszym terenie.

Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, serdecznie podziękowania za zorganizowanie świetnej zabawy dla najmłodszych, ale także jak się okazało dla dorosłych zwiedzających wasze stoisko. Ciągła kolejka przy waszym stoisku świadczy dobitnie o tym, że cieszyło się ono dużą popularnością, a atmosfera jaką Panie stworzyły udzieliły się wszystkim. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i zapraszamy za rok!

Prywatne Muzeum Broni Pancernej im. Franiszka Biera Bielsku Białej, serdeczne podziękowania za świetną atmosferę, jaką stworzyliście Panowie na stoisku ciężkiego sprzętu. Prezentowane przez was pojazdy zachwycały swoją potęgą, stanem technicznym i unikalnością. Dziękujemy za dynamiczny pokaz a przede wszystkim za propozycję jego zorganizowania. Szacunek za pracę nad ratowaniem zabytków techniki i dzielenie się szeroką wiedzą. Raz jeszcze dziękujemy, mając nadzieję, na spotkanie w Bielsku na Operacji Południe, a za rok ponownie w Nowym Targu.

Jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu i Oddział Straży Granicznej ze Sromowiec Niżnych, Panowie! Podziękowanie za pomoc w organizacji i zaangażowanie, które pozwoliło uczestnikom Pikniku dobrze się bawić w Waszym towarzystwie.

Jan Romański z Nowego Targu, podziękowanie za udostępnienie motocykla ze swojej kolekcji oraz pomoc w organizacji pikniku.

Piotr Łukaszka ze Spytkowic, dziękujemy za udostępnienie kolejny już raz, półciężarówki Dodge, należącej do Twojej unikalnej kolekcji.

Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc Grażynie Kowalskiej, p. Marcie Szewczyk, które choć nie są członkami PTH ani GRH dzielnie stały na posterunku w biurze organizacyjnym.

Na końcu chcemy podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z GRH „Podhale w ogniu: Szaremu, Silnemu, Śliskiemu, Tatarowi, Jaworowi, Bacy, Kubie, Wildze, Hance, Hogenowi i Jaśkowi za włożony trud i wysiłek, aby cała impreza została zorganizowana i przeprowadzona wzorowo.

Po raz kolejny, wbrew wielu przeciwnościom, udowodniliśmy że da radę, że można i że znajdzie się wiele osób chcących nas zobaczyć i dotknąć żywej historii!

Chłopaki i dziewczyny! Odwaliliśmy wszyscy kawał dobrej roboty, co w smutnych realiach naszego miasteczka nabiera wielkiej wagi.

Do zobaczenia za rok !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.