PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Zaczarowani czytaniem

Wtorek, 15 czerwca 2010 r.
Autor: Anita Strama

Zaczarowani czytaniemGłośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał. Takie są fakty, potwierdzone badaniami przeprowadzonymi na potrzeby ogólnopolskiego przedsięwzięcia o nazwie „Cała Polska czyta dzieciom”. W Szkole Podstawowej Nr 9-L przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu nauczyciele czytają głośno dzieciom od pięciu lat.


Przez kolejne lata zakres i rozmach akcji zmieniał się, ale cel pozostał ten sam: zachęcić dzieci i ich rodziców do codziennego, głośnego czytania, po to, aby one same umiały czytać i robiły to chętnie.
W tym roku akcja edukacyjna odbyła się pod nazwą „Zaczarowani czytaniem” i została zrealizowana w ramach zadania 8. projektu POKL „Specjalne potrzeby – większe możliwości”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przez cztery miesiące, od 1 lutego do 31 maja 2010 r. poznawaliśmy pełne ciepła, humoru oraz niezwykłych zwrotów akcji przygody bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego, dla którego Podhale, a szczególnie Zakopane, stało się drugim domem. Czy Koziołek Matołek trafi w końcu do wymarzonego Pacanowa? Kto ostatecznie zaopiekuje się Basią z „Awantury o Basię”? Na te i inne pytania uczniowie z „podstawówki” znajdowali odpowiedzi podczas codziennego głośnego czytania. Czytali nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja. Dla każdego z nas było to nie lada wyzwanie. Każdy musiał się odpowiednio przygotować, nie chodziło bowiem tylko o przeczytanie, ale o odpowiedni sposób analizy i interpretacji tekstu, po to, aby dzieci to, co usłyszały, także zapamiętały. Głośne czytanie to nie jedyne działanie prowadzone w czasie trwania akcji. W kwietniu prawie 50-osobową grupą wybraliśmy się do Teatru Ludowego w Krakowie, aby obejrzeć spektakl pt. „Królowa Śniegu”. Wszyscy byliśmy zafascynowani przygodami Gerdy poszukującej Kaja. Jednak największe zainteresowanie dzieci wzbudziła obrotowa scena, użyta w przedstawieniu. W czasie przerwy wszyscy z ciekawością oglądali wnętrze teatru, byli zachwyceni elegancją pomieszczenia i jego ogromem. Ponadto przez cztery miesiące trwania akcji uczniowie zgłaszali chęć udziału w czterech konkursach: czytelniczym, recytatorskim, plastycznym i wiedzy. W pierwszych dwóch pod czujnym okiem pań: Justyny Topór-Mądry i Anity Stramy przygotowywali krótkie teksty, ucząc się odpowiedniej dykcji, artykulacji i intonacji głosu. Praca ich nie poszła na marne, bowiem kiedy przyszło ocenić jury wystąpienia uczestników, jego członkowie mieli nie lada problem z wyborem zwycięzców. W konkursie plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater” największą popularnością cieszył się wśród dzieci Koziołek Matołek oraz przygody niesfornych bliźniaków Jacka i Placka z powieści „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Prac napłynęło ponad pięćdziesiąt, niektórzy uczniowie zgłosili do konkursu kilka swoich rysunków. W maju całą społecznością SP 9-L zwiedziliśmy Zakopane, ulubione miejsce Makuszyńskiego: byliśmy w willi „Opolanka”, gdzie mieści się muzeum pisarza - tutaj obejrzeliśmy mieszkanie, które w nienaruszonym stanie przetrwało do dziś; to tutaj powstały najbardziej znane książki Makuszyńskiego. Zachowane obrazy, książki, biurko, przy którym pracował pisarz, kolekcja obrazów i bibelotów - to wszystko pozwoliło przenieść się nam na chwilę do czasów, w których pisarz żył i tworzył. Na chwilę refleksji, zadumy i modlitwy mieliśmy czas podczas zwiedzania najstarszego cmentarza na Pęksowym Brzyzku, gdzie na zawsze pozostały doczesne szczątki autora „Awantury o Basię”.
O wszystkich działaniach, jakie miały miejsce podczas czterech miesięcy trwania akcji, zebrani goście, rodzice i nauczyciele mogli się dowiedzieć podczas uroczystego finału, który miał miejsce 11 czerwca w naszej placówce. Szkolny teatrzyk, zainspirowany twórczością Kornela Makuszyńskiego, przygotował przedstawienie pt. „Spotkanie z Jackiem i Plackiem”. Uczniowie – laureaci konkursów – otrzymali zasłużone nagrody oraz dyplomy. Radość była ogromna. Brawom nie było końca. Zostaliśmy oczarowani nagrodami, występem szkolnych aktorów, rozmachem uroczystości. A „zaczarowani czytaniem” zostaniemy już na zawsze.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.