PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Plaga kormoranów na Podhalu

Wtorek, 25 stycznia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikJeśli nie dostaniemy pozwolenia na dalszy odstrzał i płoszenie kormoranów, wkrótce staną się one prawdziwą plagą – ostrzegają wędkarze Koła nr 28 Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Targu. Z pozwolenia na odstrzał 50 sztuk na cały okręg nowosądecki Podhalu przypadło 20 sztuk, z czego zrealizowane zostało około 15. Doraźnie wystarczyło, ale jeśli nie będzie się regularnie utrudniać życia kormoranom w naszym regionie, może dojść do klęski ekologicznej.


Kormoran to niepozorny ptak. Do niedawna w czerwonej księdze i pod ścisłą ochroną. Na Podhalu do tej pory nie widywany. Tymczasem obecnie, jak oceniają wędkarze, jest go już w dorzeczu Dunajca około 200 sztuk. Licząc, że każdy ptak potrzebuje dziennie zjeść około pół kilograma ryb, wychodzi że miesięcznie kormorany wyławiają około trzech ton ryb. Tych samych, które wpuszczają w ramach zarybień wędkarze.

- To bardzo sprytny ptak – mówią Tadeusz Jurek i Mieczysław Maj, którzy z ramienia koła nr 28 próbowali odstrzeliwać i płoszyć kormorany. – Kiedy płyniesz z wędką, potrafi spokojnie czekać aż podpłyniesz na 50 metrów. Ale jeśli masz w łodzi strzelbę, to uciekają na jej widok z kilkuset metrów!

Kormorany trudno trafić z daleka, a jako trofeum myśliwskie są praktycznie bezwartościowe. Nawet zapach ich mięsa skutecznie odstręcza od jedzenia. Żadna to więc atrakcja polować na ten gatunek, ale wędkarze ostrzegają, że jeśli nie będzie się prowadzić regularnie płoszenia i odstrzałów, pogłowie będzie dramatycznie wzrastać. – Kilka lat temu kormoranów w ogóle nie było na Podhalu – tłumaczy Tadeusz Jurek. – Nam już nawet w tej chwili nie chodzi o to, żeby ich się z powrotem stąd pozbyć, ale żeby przynajmniej zahamować ich ekspansję do takiej populacji, jaka jest obecnie. Żeby się nie zwiększała. A bez kolejnych pozwoleń na płoszenie i odstrzał nie mamy szans – obawia się doświadczony wędkarz.

Na zdjęciu Tadeusz Jurek i Mieczysław Maj z wypchanym kormoranem upolowanym w okolicach Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.