PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Poseł Andrzej Gut Mostowy interweniuje w sprawie kontraktu dla nowotarskiego szpitala

Czwartek, 10 lutego 2011 r.
Autor: AKS

fot. Archiwum szpitalaPoseł Andrzej Gut Mostowy skierował do Dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ Barbary Bulanowskiej pismo w sprawie braku kontraktu dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w zakresie badań preluksacyjnych i chirurgii dziecięcej umożliwiających badanie USG bioderek u dzieci do 1 roku życia.


Poniżej publikujemy treść pisma nadesłana do naszej redakcji przez Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego:

Pani
Barbara Bulanowska
Dyrektor Wojewódzkiego
Oddziału NFZ

Moje wielkie zaniepokojenie wzbudziła informacja o braku kontraktu dla
Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w zakresie badań preluksacyjnych i chirurgii dziecięcej umożliwiających badanie USG bioderek u dzieci do 1 roku życia. Jest to sytuacja tym bardziej poważna, ponieważ z doniesień medialnych wynika, iż najbliższa placówka umożliwiająca bezpłatne badania w tym zakresie znajduje się w Gorlicach lub Wiśniowej. Uważam, że brak
możliwości wykonania takiego badania w szpitalu posiadającym najbardziej obłożony na Podhalu oddział ginekologiczny i noworodkowy jest działaniem nieprzemyślanym i godzącym w podstawowe konstytucyjne prawa pacjentów.
W roku ubiegłym szpital nowotarski wykonywał takie badanie w ramach działającego oddziału chirurgii dziecięcej, a drzwi gabinetu otwierały się od rana do późnych godzin popołudniowych. W bieżącym roku mimo tego, iż szpital zgłosił do konkursu ogłoszonego przez NFZ na oddział chirurgii dziecięcej oraz poradnię preluksacyjną nie otrzymał środków na
prowadzenie żadnego z nich.
Trudno sobie wyobrazić praktycznie całodzienną podróż matki wraz z kilkumiesięcznym maluchem środkami komunikacji publicznej do odległych o kilkadziesiąt kilometrów Gorlic czy mało znanej mieszkańcom Podhala Wiśniowej. Tym bardziej, iż istnieje poważny problem z bezpośrednim połączeniem do tych miejscowości. A przecież takie badania musi mieć wykonane co najmniej 2-krotnie każdy niemowlak. W wielu przypadkach badanie takie wykonywane musi być dużo częściej.
Dlatego zwracam się do Pani Dyrektor z apelem o ponowną wnikliwą analizę tego poważnego problemu i przekazanie środków finansowych umożliwiających wykonywanie badania USG bioderek u niemowlaków do 1 roku życia.

Z poważaniem,
Andrzej Gut-Mostowy


W związku z przedstawioną w powyższym piśmie sytuacją otrzymaliśmy informację, że oprócz ośrodka w Gorlicach i Wiśniowej również Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem mieszczący się przy ulicy Balzera 15 wykonuje badania USG bioderek u dzieci w ramach kontraktu z NFZ. Badania wykonywane są we wszystkie środy.

-Nieścisłością jest więc zdanie, że na Podhalu jedynie Gorlice i Wiśniowa mają umowę z NFZ na prowadzenie Poradni Preluksacyjnej. Na szczęście spora liczba mieszkańców doskonale to wie, widać to po znacznie zwiększonej ilości przyjmowanych chorych w ostatnich tygodniach - wyjaśnia lek. Tomasz Potaczek z Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.