PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Pięciolatki już w szkole!

Sobota, 19 lutego 2011 r.
Autor: Wydział Oświaty UM Nowy Targ

Pięciolatki już w szkole!Nadchodzący nowy rok szkolny, będzie pierwszym w którym wszystkie dzieci pięcioletnie zobowiązane zostaną do realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Z kolei sześciolatki będą mogły podjąć naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych, lub realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka), ponieważ rodzice tych dzieci mogli skorzystać w tym zakresie z prawa wyboru. Wreszcie siedmiolatki będą uczęszczać do pierwszej lub drugiej klasy szkoły podstawowej, korzystając z możliwości jaką dał rodzicom okres przejściowy, wprowadzający reformę szkolną. Trochę zawiłe? Wyjaśnijmy zatem wszystko po kolei.


Tak będzie wyglądała organizacja roku szkolnego 2011/2012 (od dnia 1 września 2011r.)
Pięciolatki (rocznik 2006).
Od 1 września 2011r. każdy pięciolatek jest zobowiązany do rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka). Obowiązek ten dziecko może realizować w szkole podstawowej w obwodzie której mieszka, przedszkolu publicznym, lub przedszkolu prywatnym, gdzie również funkcjonują oddziały „0”.

Uwaga! Realizacja programu rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka) jest bezpłatna. W przedszkolach rodzice dzieci zobowiązani są jednak do uiszczania dodatkowej opłaty obejmującej żywienie dziecka, oraz realizację dodatkowych zajęć, wykraczających poza bezpłatne minimum programowe. Wysokość opłat jest różna w zależności od rodzaju przedszkola (publiczne, prywatne).

Sześciolatki (rocznik 2005).
Rodzice sześciolatków w roku szkolnym 2011/2012 mają możliwość wyboru:
1. Dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka) w szkole podstawowej w obwodzie której mieszka, przedszkolu publicznym, lub prywatnym, albo
2. Dziecko po zrealizowaniu już obowiązku przygotowania przedszkolnego, rozpoczyna naukę w I klasie szkoły podstawowej.

Uwaga! Dyrektor szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, jest zobowiązany do kontroli spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego. Jeśli Wasze dziecko nie będzie realizowało obowiązku rocznego przygotowania, lub obowiązku szkolnego w macierzystej szkole podstawowej, najlepiej ten fakt niezwłocznie tam zgłosić.

Nie wiesz do którego obwodu szkolnego zostało przypisane Twoje miejsce zamieszkania?
Sprawdź w Internecie:
www.nowytarg.pl
(zakładka MIASTO – EDUKACJA – OBWODY SZKOLNE)

Siedmiolatki (rocznik 2004)
Wszystkie siedmiolatki w roku szklonym 2011/2012 bezwzględnie realizują już obowiązek szkolny. Siedmiolatków jednak trzeba podzielić na dwie grupy:
Pierwsza i zdecydowanie większa grupa to dzieci, które, korzystając z możliwości jakie dała im nowelizowana ustawa o systemie oświaty, realizują obowiązek szkolny „starym trybem”, czyli w roku szkolnym 2011/2012 będą, wspólnie z częścią dzieci urodzonych w 2005r. uczniami pierwszej klasy.
Druga grupa to dzieci, które już od roku realizują obowiązek szkolny, gdyż ich rodzice korzystając z możliwość wyboru podjęli decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły, zgodnie z nowymi zasadami. Te dzieci będą w roku szkolnym 2011/2012 już uczniami II klasy.

Uwaga! Obowiązek szkolny dziecko powinno realizować w szkole w obwodzie której mieszka (patrz link powyżej). W uzasadnionych przypadkach, rodzice mogą wnioskować o spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego w innej szkole, jednak możliwość przeniesienia dziecka jest uzależniona przede wszystkim od możliwości organizacyjnych danej placówki.

Jak łatwo można zauważyć najbliższe dwa lata szkolne, to okres, kiedy do pierwszej klasy uczęszczać będą dzieci z dwóch roczników. I tak od września 2011r. do pierwszej klasy pójdą wszystkie dzieci z rocznika 2004, plus dzieci z rocznika 2005, których rodzice skorzystali z możliwości wcześniejszego zapisu dziecka. Sytuacja ustabilizuje się dopiero w roku szkolnym 2012/2013, gdzie w pełni funkcjonował będzie już nowy system realizacji obowiązku szkolnego.
W chwili obecnej w Nowym Targu funkcjonuje 7 szkół podstawowych, które są odpowiednio zabezpieczone na przyjęcie pięcio, sześcio i siedmiolatków, ponieważ już od kilku lat czynione były stosowne przygotowywania w myśl zasady: „przyjaźnie i bezpiecznie”.
Dodatkowo sieć oddziałów zerowych w Nowym Targu uzupełniają dwa przedszkola publiczne, oraz cztery przedszkola prywatne, gdzie dzieci również realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
Zainteresowani rodzice dzieci w wieku 5-7 lat powinni niezwłocznie dokonać wyboru miejsca spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, lub obowiązku szkolnego, bowiem dyrektorzy szkół do dnia 30 kwietnia br. muszą określić organizację pracy szkoły na nowy rok szkolny, w tym przede wszystkim, zaprojektować liczbę oddziałów klas „0” i klas I.
Odpowiednio wyprzedzające zapisy i zgłoszenia rodziców niewątpliwie pozwolą na optymalne zaplanowanie na terenie Nowego Targu sieci klas „0” i klas I, co nie jest bez znaczenia zarówno dla jakości nauczania, jak również dla skali wydatków budżetowych miasta.
W związku z powyższym jeszcze raz uprzejmie prosi się rodziców o przekazanie do odpowiednich przedszkoli i szkół koniecznych informacji o projektowanym miejscu spełniania przez ich dzieci obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, lub obowiązku nauki.

NACZELNIK WYDZIAŁU OŚWIATY
mgr Janusz Stopka

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.