PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

„Dzikie” wysypiska odpadów to problem nas wszystkich

Środa, 23 lutego 2011 r.
Autor: Referat Ochrony Środowiska UM Nowy Targ

„Dzikie” wysypiska odpadów to problem nas wszystkichPomimo, że obowiązujące przepisy nakładają na właścicieli nieruchomości oraz zarządców terenu obowiązek dbania o czystość i porządek na nieruchomościach, to proceder nieustannie powstających „dzikich wysypisk odpadów” istnieje na terenie naszego miasta nadal. Na terenie Nowego Targu każdego roku powstają miejsca nielegalnego deponowania różnego rodzaju odpadów.


Są one widoczne szczególnie wzdłuż głównych dróg dojazdowych, wzdłuż cieków wodnych, na obrzeżach miasta oraz przy szlakach turystycznych prowadzących w Gorce. Aby zminimalizować proceder nielegalnego pozbywania się odpadów Referat ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ corocznie organizuje dla mieszkańców miasta bezpłatną akcję ogólnodostępnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Ponadto do zadań prowadzonych przez Referat ds. Ochrony Środowiska mających na celu poprawę gospodarki odpadami na terenie miasta Nowy Targ należy zaliczyć:

– przeprowadzane corocznie akcje sprzątania świata przy współpracy uczniów nowotarskich szkół, z udziałem mieszkańców oraz władz miasta,

– działania edukacyjne mające na celu wzbudzenie świadomości ekologicznej mieszkańców, szczególnie w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz prawidłowej gospodarki odpadami,

– działania edukacyjne mające na celu uświadomienie mieszkańców na:

a) zagrożenia zdrowia dla ludzi i zwierząt związane z nielegalnym pozbywaniem się odpadów (spalanie odpadów w przydomowych piecach, dzikie wysypiska i inne)

b) kary jakie niesie za sobą nielegalne pozbywanie się odpadów.

Pamiętajmy, że mimo bieżącego zwalczania i usuwania dzikich wysypisk odpadów przez władze miasta, to bez dobrej woli nas samych jako mieszkańców, nic się w tej materii nie zmieni. Dzikie wysypiska oprócz ich negatywnego wpływu na środowisko, powodują również niszczenie bioróżnorodności oraz spustoszenie w jakości wizualnej naszego krajobrazu, co często możemy dostrzec podczas niedzielnych spacerów.

Co to tak naprawdę są dzikie wysypiska odpadów ?

Potocznie mówi się, że dzikie wysypiska to sterty śmieci (odpady różnego pochodzenia i rodzaju), które są wyrzucane lub podrzucane przez mieszkańców, najczęściej prywatnych posesji, którzy omijając wszelkie zakazy pozbywają się niepotrzebnych rzeczy w sposób nielegalny. Najczęściej są to pobocza dróg, lasy, miejsca wypoczynku i rekreacji, a czasem nawet centra miast. I chyba tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że beztrosko wyrzucone odpady rozkładają się latami, nawet przez setki lat stanowiąc zagrożenie dla ludzi i środowiska!

Skład chemiczny i rozkład odpadów.

Szkodliwość odpadów jest związana z ich charakterem i składem chemicznym. Przykładowo plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, plastikowe torebki 300 lat, worki foliowe od 100 do 200 lat, gumowa opona do 80 lat, metalowa puszka 10 lat, guma do żucia 5 lat, niedopałek papierosa 1,5 roku, ogryzek z jabłka 6 miesięcy, chusteczki papierowe 3 miesiące, a szklana butelka aż 4 tys. lat.

Należy zwrócić uwagę, że podczas rozkładu odpadów dochodzi do chemicznego i mikrobiologicznego zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych, zagrażając lokalnym ujęciom wody pitnej, nawet w bardzo oddalonych miejscach od dzikiego wysypiska. Wysypiska są również potencjalnym źródłem zagrożenia epidemiologicznego, ze względu na możliwość występowania w odpadach wielu chorobotwórczych szczepów bakterii (czerwonki, duru brzusznego i innych) oraz groźnych grzybów. Mało tego, na "dzikie wysypiska” trafiają również odpady niebezpieczne, takie jak zużyte baterie i akumulatory, opakowania z resztkami farb, lakierów, czy oleju samochodowego, a nawet różnego rodzaju przeterminowane leki, środki ochrony roślin lub opakowania po nich. Wszystko to stanowi poważne zagrożenie dla naszego środowiska, ponieważ zanieczyszczają one glebę metalami ciężkimi. Powoduje to, że w pobliżu takich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje kadmu, miedzi, chromu, ołowiu czy rtęci. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy ze szkodliwości tego rodzaju odpadów na nasze zdrowie. Brak jest również świadomości, że tylko jedna wyrzucona w ten sposób bateria może zanieczyścić aż do 400 litrów wody lub 1 m3 gleby.

Pozostawiane na obrzeżach dróg, czy w jakimkolwiek innym miejscu odpady szpecą nasz krajobraz, odstraszają turystów i wystawiają nam mieszkańcom, niechlubne świadectwo. Walka z takimi wysypiskami i nawykami ludzi nie jest łatwa. Postarajmy się zlikwidować choć jedno takie miejsce w naszym najbliższym sąsiedztwie, a na pewno poprawi to nam samopoczucie i przede wszystkim przestanie oddziaływać niekorzystnie na środowisko naturalne. Ale najlepiej postarajmy się nie śmiecić sami !

Nasze działania z zakresu gospodarki odpadami podjęte w roku 2010:

 1. W ramach organizowanej przez Referat ds. Ochrony Środowiska w roku 2010 wiosennej i jesiennej akcji „Sprzątania Świata” zebrano przez dzieci i młodzież szkolną 39,04 Mg (ton) niesegregowanych odpadów komunalnych, które zostały unieszkodliwione na sortowni odpadów komunalnych prowadzonej przez spółkę IB przy ul. Jana Pawła II 115 w Nowym Targu. Działania te są corocznie powtarzane i mają cykl ciągły.
 2. W pierwszej połowie września 2010 roku zorganizowano na terenie Gminy Miasto Nowy Targ ogólnodostępną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, w ramach której zebrano z całego miasta łącznie 109,18 Mg odpadów wielkogabarytowych. Akcja jest powtarzana corocznie.
 3. Uprzątnięto i unieszkodliwiono około 350 m3 niesegregowanych odpadów komunalnych, które były składowane na prywatnej nieruchomości przy ul. Jana Kazimierza w Nowym Targu (działanie zastępcze jednorazowe).
 4. Usunięto ponad 70 Mg (ton) różnego rodzaju odpadów w ramach pomocy mieszkańcom, powstałych po zalaniu nieruchomości na skutek wezbrań wód opadowych, które miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku w Nowym Targu.
 5. Zakupiono i udostępniono dla mieszkańców miasta 17 sztuk specjalistycznych pojemników do wywozu i unieszkodliwiania psich odchodów, które zostały rozmieszczone w miejscach ogólnodostępnych na terenie miasta Nowy Targ. Akcja zbiórki ciągła.

Łącznie na wszystkie w/w zadania w roku 2010 z Budżetu Gminy Miasto Nowy Targ wydano kwotę w wysokości około 103 000 złotych.

Pamiętajmy, że dzikie wysypiska szkodzą środowisku i tym samym zagrażają nam i naszym przyszłym pokoleniom!

Zobacz w naszym sklepie:
 • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
  40 zł
 • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.