PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Zamiast więzienia – prace użyteczne

Czwartek, 26 stycznia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik1295 godzin prac społecznie użytecznych na rzecz miasta przepracowały w 2011 r. osoby skazane na ten zastępczy sposób odbywania kary za drobne przestępstwa i wykroczenia. – W Nowym Targu ta forma się przyjęła i dobrze funkcjonuje – powiedział na ostatniej konferencji Burmistrz Marek Fryźlewicz. – Mam też sygnał od prezesa Sądu Rejonowego, że Sąd również jest zadowolony z tej formy współpracy


Na podstawie uchwały Rady Miasta Urząd podpisał z Sądem umowę, dzięki której mieszkańcy Nowego Targu winni przestępstw mniejszej wagi, czy wykroczeń, mogą zostać skazani nie na grzywnę, czy karę pozbawienia wolności, lecz na wykonanie prac społecznie użytecznych. Zakres tych prac oraz nadzór nad nimi prowadzi Straż Miejska, której komendant, ppłk Krzysztof Cypara również był obecny na konferencji.

- Kierujemy daną osobę w określone miejsce, wskazujemy co ma zrobić, następnie strażnicy sprawdzają, czy ta praca została rzeczywiście wykonana i wtedy te osoby wracają na komendę Straży Miejskiej i podpisują listę obecności. Jeśli nie wykonają, muszą to poprawić. Straż Miejska każdego miesiąca robi podsumowania i wysyła do kuratorów sądowych, opiniujemy ile godzin ktoś odpracował, kto się nie zgłosił – komendant przybliżył szczegóły wykonywania kary przez skazanych.

W ubiegłym roku skazanych na prace społecznie użyteczne było 48 osób. Osiemnaście z nich już odpracowało swoje wyroki. Sześciu Sąd zamienił takie kary na grzywnę lub odbycie kary w zakładzie karnym. Dziesięć osób jeszcze nie zgłosiło się do odbycia kary. Jakiego rzędu są to wyroki? – Na przykład daną osobę sąd skazuje na dziesięć miesięcy do odpracowania po 20 godzin w każdym miesiącu – powiedział ppłk Cypara.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.