PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowe zasady nadzoru nad lasami prywatnymi

Wtorek, 26 czerwca 2012 r.
Autor: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Nowe zasady nadzoru nad lasami prywatnymiStarosta Nowotarski informuje, że od dnia 1 lipca 2012 r. obowiązki związane z nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na terenie Powiatu Nowotarskiego będą realizowane bezpośrednio przez pracowników Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. W związku z tym wprowadzana jest nowa formuła nadzoru nad lasami chłopskimi.


Obsługą mieszkańców w sprawach dotyczących nadzoru nad lasami prywatnymi, w tym cechowaniem drewna – będą się zajmować w terenie leśniczy zatrudnieni przez Starostwo. Lasy na terenie Powiatu zostały podzielone na 5 obwodów nadzorczych obejmujących następujący obszar:

Obwód 1.  Gminy: Lipnica Wielka, Jabłonka, Spytkowice;

Obwód 2.  Gminy: Czarny Dunajec, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój;

Obwód 3.  Miasto Nowy Targ, Gmina Szaflary, Gmina Nowy Targ (wsie: Długopole, Gronków, Klikuszowa, Krauszów, Lasek, Ludźmierz, Łopuszna, Morawczyna, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Pyzówka, Rogoźnik, Trute, Waksmund);

Obwód 4.  Gminy: Czorsztyn, Łapsze Niżne, Krościenko n.D., Gmina Nowy Targ (wsie: Dębno, Dursztyn, Harklowa, Knurów, Krempachy, Szlembark);

Obwód 5.  Miasto i Gmina Szczawnica, Gmina Ochotnica Dolna. 

Aby dokonać zgłoszenia drewna do cechowania użytków przygodnych i posuszu usuwanych w trakcie zabiegów sanitarnych lub wyznaczenia drewna do pozyskania, albo nawiązania kontaktu z leśniczym w celu przeprowadzenia oględzin lasu i ustalenia zadań do wykonania w lesie należy dzwonić pod następujący nr telefonu:

0 18 26 61 311

Telefon będzie czynny przez całą dobę!

Przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego i określić jasno cel kontaktu z leśniczym oraz położenie lasu (najlepiej jest podać numer ewidencyjny działki).

Po zarejestrowaniu zgłoszenia właściwy terenowo leśniczy skontaktuje się z Państwem pod zostawionym w zgłoszeniu numerem telefonu. 

Podstawowym celem wprowadzonych zmian i utworzenia skoncentrowanych
w Starostwie służb leśnych jest usprawnienie procedur nadzoru nad lasami chłopskimi oraz monitorowanie ilości pozyskiwanego drewna. Leśniczy będą także doradzać właścicielom lasów jak prowadzić prawidłową gospodarkę leśną w drzewostanach górskich, by lasy przetrwały w jak najlepszym stanie dla następnych pokoleń.

Przewidywane korzyści dla właścicieli lasów:

-        sprawniejszy system komunikacji pomiędzy właścicielami lasu a osobami sprawującymi nadzór,

-        kompleksowe monitorowanie prowadzonej gospodarki leśnej,

-        gromadzenie danych o stanie lasów w Powiecie Nowotarskim,

-        sukcesywne opracowywanie uproszczonych planów urządzania lasów.

Równocześnie przypominam o obowiązku legalizacji (cechowania) drewna! To naprawdę nic nie kosztuje, a pomaga uniknąć niepotrzebnych problemów!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.