PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nowe treści w dawnych ramach

Poniedziałek, 17 grudnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPrzecięcie wstęgi, poświęcenie placu przez bpa Damiana Muskusa i zainstalowanie kapsuły czasu pod kaplicą św. Jana Kantego były głównymi punktami uroczystości otwarcia zrewitalizowanego Rynku. W sobotę w południe akt przekazania kapsuły czasu został uroczyście podpisany, a po otwarciu Rynku wmurowany w jego płytę.


- Było to przedsięwzięcie, które na kilkadziesiąt lat i kilka pokoleń odmieni centralny punkt naszego miasta. Taki Rynek, jak my dzisiaj, oglądać będą nasze dzieci, wnuki i prawnuki, a może i dalsze pokolenia – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas uroczystości przekazania placu do użytku. - Przebudowa Rynku pomimo spektakularnego dla nas charakteru nie jest w rzeczywistości niczym niezwykłym. Wiedział o tym nasz założyciel, król Kazimierz Wielki lokując dokładnie 666 lat temu miasto i wytyczając obrąb Rynku, który niemal w niezmienionej formie i wielkości przetrwał do dziś. Wielki król wiedział, że wraz z mijającymi laty mieszkańcy będą zmieniać Rynek najlepiej przystosowując go do swoich potrzeb. On założył tylko ramy, w które następne pokolenia wkładać będą nowe treści. W ciągu tych zmian od XIV wieku przyszedł czas na nasze pokolenie. I zrobiliśmy to – podsumował Burmistrz. 

Kapsuła czasu, to przesłanie do następnego pokolenia, które kiedyś będzie znów odnawiać Rynek. Oprócz podpisanego m.in. przez biskupa Muskusa, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę i Burmistrza aktu przekazania kapsuły, do zalutowanego miedzianego pojemnika trafiły dokumenty, książki, gazety, a także film o rewitalizacji Rynku nakręcony przez Nowotarską Telewizję Kablową oraz zdjęcia w postaci cyfrowej oraz odbitek przedstawiające m.in. Rynek przed, w trakcie i zaraz po rewitalizacji. 

Przy okazji uroczystości oddania Rynku i wmurowania kapsuły do użytku zostało też oddane ustawione na trzy miesiące lodowisko działające przed ratuszem. Do godz. 14 nowotarskie dzieci będą z niego korzystać bezpłatnie m.in. w ramach lekcji wychowania fizycznego. 

Prace rewitalizacyjne objęły przebudowę nawierzchni w obrębie płyty Rynku na powierzchnię z płyt granitowych, reorganizację zieleni niskiej i wysokiej wraz z ograniczeniem zieleni szczególnie wysokiej, przebudowę oświetlenia płyty Rynku wraz z oświetleniem pierzei, iluminację elementów płyty Rynku (przede wszystkim budynku Ratusza, kapliczki św. Jana Kantego) oraz fontanny, wykonanie niezbędnych przyłączy zabezpieczających realizację obiektów małej architektury, przebudowę układu funkcjonalnego w obrębie płyty Rynku, ograniczenie miejsc postojowych z zachowaniem ich niezbędnej ilości dla prawidłowego funkcjonowania Rynku (zatoki parkingowe usytuowane są na dłuższych krawędziach czworoboku placu). 

Prace wykonała firma Strabag, która w przetargu zaoferowała cenę 4 mln 850 tys. Rewitalizacja Centrum Nowego Targu, w ramach której Rynek został wyremontowany to projekt unijny współfinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Objął on także Plac Słowackiego, Park Miejski i kilka ulic w centrum Nowego Targu. Program ten uzyskał dofinansowanie unijne kwotą ok. 12.5 mln zł przy całościowym budżecie 21 mln 700 tys. zł.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    25 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.