PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Przyczyny wybuchu powstania styczniowego

Poniedziałek, 25 marca 2013 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. Archiwum PTH O/Nowy TargTrwają działania podejmowane dla uczczenia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 20 marca odbył się pierwszy, z trzech zaplanowanych, wykład dla młodzieży biorącej udział w konkursie historycznym „Powstanie styczniowe”. Wykład miał miejsce w auli Zespołu Szkół Technicznych im. S. Staszica w Nowym Targu. Prelegentami byli pani Jadwiga Pilch z Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, która omówiła przyczyny wybuchu powstania styczniowego i przedstawiła najwybitniejszych jego przywódców oraz pan Szczepan Kowalski z Pedagogicznej Biblioteki w Nowym Targu, który wystąpił z prezentacją dotyczącą ubiorów w powstaniu styczniowym.


Kolejne wykłady odbędą się 10. i 24. kwietnia br. Będą one zapewne dużą pomocą dla uczniów przygotowujących się do konkursu, zarówno w kategorii historycznej, jak i plastycznej oraz fotograficznej. Blisko trzygodzinne spotkanie prowadziła Jadwiga Jurkowska koordynator lokalny projektu. Wzięła w nim udział także Magdalena Dyląg – prezeska limanowskiego oddziału PTH. W wykładzie uczestniczyła p. Magdalena Dylag, prezeska limanowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Przypomnijmy, że konkurs jest jednym z działań podejmowanych w ramach projektu edukacyjnego „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca” realizowanego przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu i Tarnowie. Na naszym terenie, we wrześniu, odbędzie się jeszcze sesja edukacyjno-historyczna połączona z występem artystycznym, a od lipca do października prezentowane będą w Szczawnicy i Nowym Targu wystawy „Zapomniani bohaterowie powstania styczniowego z Galicji” i prace uczniów biorących udział w konkursie plastycznym i fotograficznym. Wśród lokalnych partnerów wspierających projekt są m.in. Pedagogiczna Biblioteka w Nowym Targu, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Miejski Ośrodek Kultury. Do współpracy włączyły się także szkoły: Zespół Szkół Technicznych im. St. Staszica w Nowym Targu, Zespół Szkół nr 3 w Nowym Targu i I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce Zdroju.

Opr. J. Jurkowska (koordynator lokalny projektu)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.