PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Spotkania na temat śmieci

Poniedziałek, 3 czerwca 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikSkąd brać dodatkowe, potrzebne kosze do segregacji, dlaczego ustalone zostały takie, a nie inne stawki podatku śmieciowego, czy firma odbierająca śmieci dojedzie w trudne miejsca – na takie m.in. pytania odpowiadali Burmistrz Marek Fryźlewicz i Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska Dariusz Jabcoń na spotkaniu na świetlicy kościoła pw. św. Jadwigi Królowej. Było to już drugie spotkanie z Mieszkańcami Nowego Targu dotyczące realizowanej właśnie uchwały śmieciowej.


O ile odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta – jeżeli kogoś nawet nie stać na zakup pojemnika za ponad 100 zł, to najprawdopodobniej za symboliczną opłatę będzie mógł wydzierżawić taki pojemnik od firmy odbierającej śmieci. Co do stawek, to Sejm uchwalając ustawę, na podstawie której Urząd Miasta opracował prawo miejscowe, dał niewielki wybór, pomiędzy naliczaniem od gospodarstwa domowego (stawiając znak równości między osobami mieszkającymi samotnie, a rodzinami wielodzietnymi), od metrażu mieszkania (osoba mieszkająca samotnie w dużym starym domu płaciłaby tyle samo co duża rodzina żyjąca w mniejszym mieszkaniu), od zużycia wody (ktoś kto myje naczynia, płaciłby więcej niż osoba jedząca z naczyń jednorazowych wyrzucając je potem do kosza), lub – jak zostało przyjęte w Nowym Targu – od liczby osób faktycznie zamieszkujących gospodarstwo domowe. Przepisy zostały już opracowane i wchodzą w życie od 1 lipca. 

Jako ciekawostkę, i dowód tego, że idziemy w dobrym kierunku, pewne wspomnienie przytoczył ks. Henryk Paśko, gospodarz miejsca, w którym odbywało się spotkanie. Opowiedział on, jak po zjedzeniu pomarańczy pielgrzymka, z którą on przebywał w Niemczech, wyrzuciła zebrane w reklamówkę skórki do kosza. Okazało się, że nie do tego, który przewidywał cel pojemnika do segregacji, co skutkowało przeprowadzonym przez Niemców śledztwem i nieco upokarzającą koniecznością uporządkowania śmietnika, tzn. przerzucenia skórek do pojemnika temu przeznaczonego. – Musimy się wzajemnie uczyć, bo ktoś za to płaci – skonkludował proboszcz. 

Następne spotkanie przewidziane jest w czerwcu z mieszkańcami osiedli, w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Kopernika.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.