PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Sukces akcji NEFROTEST w Nowym Targu

Wtorek, 4 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Starosta Nowotarski Krzysztof FaberPoziom kreatyniny oraz eGFR we krwi 2 czerwca bezpłatnie przebadało w nowotarskim Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu ponad 430 mieszkańców Nowego Targu i okolic. Zainteresowanie badaniem było tak duże, że organizatorzy postanowili zwiększyć ilość dostępnych miejsc na badania, początkowo zakładano 400. Akcja NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.


Na badania w ramach kampanii NEFROTEST przyszło więcej osób, niż było zarejestrowanych. Zarejestrowanych z kolei, było więcej niż pierwotnie zakładali organizatorzy badań –  Centrum Dializ  Fresenius. W sumie zamiast planowanych 400 pacjentów, stacja przebadała kilkadziesiąt osób więcej. „Bardzo cieszymy się z tego, że mieszkańcy Nowego Targu tak żywo zareagowali na nasz apel o zwrócenie uwagi na nerki. Panuje powszechna opinia, że Polacy obawiają się badań, ale tłumy, które przyszły do nas temu przeczą. Obowiązywała rejestracja, lecz dzięki wyjątkowej mobilizacji całego zespołu, w tym przede wszystkim pielęgniarek, udało się przebadać wszystkich chętnych. Cieszyliśmy się szczególnie z wizyty przedstawicieli władz samorządowych (miasta i powiatu) oraz dziennikarzy, ponieważ też postanowili się przebadać. Ich postawa, to świetna reklama dla profilaktyki chorób nerek” - mówi dr Marek Truczka, dyrektor Centrum Dializ  Fresenius w Nowym Targu.

W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób nerek, mimo że schorzenia te są bardzo groźne - nie tylko ze względu na poważne konsekwencje dla organizmu, ale również dlatego, że większość z nich przebiega przez długi czas bezobjawowo. „W ramach kampanii NEFROTEST chcemy przypomnieć Polakom, że aby skutecznie leczyć choroby nerek trzeba je jak najwcześniej wykryć, m.in. poprzez regularne badania moczu i krwi. To proste i bezbolesne testy, dające szybką odpowiedź czy i jak bardzo nerki są uszkodzone. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze są rokowania – na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój” - tłumaczy  dr Marek Truczka. 

W ramach akcji NEFROTEST w różnych miejscach Polski przebadane zostały już ponad 12 tys. osób. Wyniki ok. 10 proc. były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć kłopoty związane z niewydolnością nerek. Problemem jest fakt, że większość osób nie wie o swojej chorobie. Zaczynają one bowiem doskwierać dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju choroby. 

Osoby, które chciałyby sprawdzić stan swoich nerek mogą to zrobić wykonując proste testy. O skierowanie na badanie ogólne moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi należy poprosić lekarza rodzinnego. W ramach akcji NEFROTEST lekarze rodzinni z powiatu nowotarskiego dostali specjalne skierowania dla swoich pacjentów powyżej 40-tego roku życia. Ponadto pula skierowań na bezpłatne badania krwi oraz moczu pod kątem chorób nerek trafiła do proboszczów oraz aptek, warto zapytać w swojej miejscowości o takie skierowanie. Nie zapominajmy, że takie analizy laboratoryjne można też wykonać bez skierowania, w każdym laboratorium na własny koszt. Ogólne badanie moczu kosztuje kilka złotych.  

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu. NEFROTEST w powiecie nowotarskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Kampanię NEFROTEST w Nowym Targu organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber, Burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz oraz Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II – Marek Wierzba. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. 

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.