PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Podsumowanie NEFROTESTU Nowy Targ

Sobota, 8 czerwca 2013 r.
Autor: AKS

Podsumowanie NEFROTESTU Nowy TargWyniki 56 osób z 448 przebadanych w Centrum Dializ Fresenius, przy ul. Szpitalnej 14, przekraczały normy, co może świadczyć o rozwijającej się u tych pacjentów chorobie nerek. Celem akcji NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, jest upowszechnianie wiedzy o chorobach układu moczowego i przekonanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.


Podczas nowotarskiego NEFROTESTU specjaliści badali mieszkańców powiatu pod kątem poziomu kreatyniny we krwi oraz wyliczali eGFR. „Podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny to sygnał alarmowy, mogący świadczyć o zaburzeniach pracy nerek. eGFR to wskaźnik przesączania kłębuszkowego pokazujący skuteczność pracy nerek, czyli ich zdolność do filtrowania krwi. Na podstawie obu wyników i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem lekarz jest w stanie ocenić stopień zagrożenia chorobą nerek i wystawić skierowanie na specjalistyczne badania” - tłumaczy dr Marek Truczka, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu. 

Wśród 448 osób, których udało się prawidłowo przebadać w nowotarskim NEFROTEŚCIE, u 56 pacjentów (12,5 proc.) wyniki nie mieściły się w normach. To trochę powyżej statystycznych wyliczeń nefrologów, którzy oceniają, że, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może chorować od 8 do 10 proc. społeczeństwa. „Nefrolodzy wyróżniają pięć stadiów przewlekłej choroby nerek. Na szczęście NEFROTEST w Nowym Targu, nie potwierdził niepokojących obserwacji lekarzy nefrologów, że nadal zdarza się, iż jest ona wykrywana w 4 lub 5 stadium. W naszej akcji nie było pacjentów z tak zaawansowanym stadium choroby – kiedy to nerki praktycznie całkowicie przestają już działać. ”– tłumaczy dr Marek Truczka. Osoby z powiatu nowotarskiego u których wykryte zostały nieprawidłowości zakwalifikowane zostały do III stadium PchN. 

Przeprowadzenie testów krwi u 448 osób w ciągu jednego dnia było wielkim wyzwaniem dla całego naszego zespołu i osób z nami współpracujących. Mieszkańcom powiatu bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie akcją, a moim współpracownikom za zaangażowanie i poświęcony czas" – dodaje Monika Pansiewicz, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu.

Zainteresowanie rzeczywiście było ogromne. W ciągu dwóch dni rejestracji telefony dzwoniły bez przerwy i w związku z tym organizatorzy postanowili zwiększyć liczbę bezpłatnych badań. Początkowo miało ich być 400. Na badaniach pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych m.in. Starosta Nowotarski Krzysztof Faber. 

Choroby nerek – cisi zabójcy

Chorobę nerek wykrytą we wczesnym stadium można wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój. „Badania krwi i moczu pod kątem sprawności funkcjonowania układu moczowego raz w roku powinien wykonywać każdy, a szczególnie osoby z grup ryzyka, m.in.: chorujące na cukrzycę, serce czy po 65 roku życia. W Polsce niestety nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób nerek, mimo że schorzenia te są bardzo groźne - nie tylko ze względu na poważne konsekwencje dla organizmu, ale również dlatego, że większość z nich przebiega przez długi czas bezobjawowo” - tłumaczy dr Marek Truczka. Przy niewydolności nerek wykrytej za późno, jedynymi formami leczenia są dializoterapia lub przeszczep. Osoby, które chciałyby zbadać stan swoich nerek mogą poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na podstawowe badanie moczu oraz poziomu kreatyniny we krwi (z eGFR). Lekarze rodzinni z powiatu nowotarskiego otrzymali, w ramach akcji, specjalne skierowania dla osób po 40-tym roku życia. Takie same skierowania na bezpłatne badania trafiły do proboszczów oraz aptek – warto poprosić ich o kupony na badania krwi oraz moczu pod kątem nerek. Należy jednak pamiętać, że testy te można wykonać we własnym zakresie, w każdym laboratorium. Kosztują kilkanaście złotych. 

Terapia nerkozastępcza w Nowym Targu

Centrum Dializ Fresenius, przy ulicy Szpitalnej 14, działa od 1995 roku. Obecnie korzystając z 16. nowoczesnych stanowisk do hemodializy w stacji dializ leczy się 75 pacjentów. Stacja działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wszystkie wykonywane zabiegi są bezpłatne dla pacjentów.

Zdążyć przed chorobą

Kampania NEFROTEST wystartowała 3 lata temu w Świebodzinie, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą operatorów stacji dializ w Polsce) oraz lokalnego partnera. W ramach akcji w dwudziestu trzech miastach przebadanych zostało bezpłatnie i bez skierowania ponad 12 tys. chętnych. Kilkuset trafiło do dalszej diagnostyki. Kolejna akcja badania krwi w ramach NEFROTESTU – odbędzie się już w najbliższą niedzielę (9 czerwca) w Świdnicy. 

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Nowym Targu. NEFROTEST w powiecie nowotarskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Kampanię NEFROTEST w Nowym Targu organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber, Burmistrz Nowego Targu – Marek Fryźlewicz oraz Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II – Marek Wierzba. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. 

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.