PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Galicyjscy gimnazjaliści ich życie codzienne i niecodzienne

Poniedziałek, 2 października 2017 r.
Autor: PTH NT

Galicyjscy gimnazjaliści ich życie codzienne i niecodziennePo dłużej wakacyjnej przerwie Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu wraz z Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wznowiło cykl  wykładów w ramach Projektu. Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Gościem czwartkowego spotkania był dr hab. Tomasz Pudłocki, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił referat zatytułowany Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne.


Życie codzienne to jedna z popularniejszych form przyglądania się przeszłości. Obejmuje wiele zagadnień, które pomagają odbiorcy lepiej zrozumieć realia funkcjonowania i podejmowania decyzji w przeszłości. Dlatego goszczący w Nowym Targu prelegent  skupił skupi się na warunkach materialnych gimnazjalistów, wpływie budynków szkolnych i programów nauczania na efekty ich nauczania. Omawiał także relacje między światem mężczyzn - nauczycielom i uczniom oraz postawom, które ten świat kształtował. W końcu wspominał w jaki sposób społeczeństwo Galicji przed 1914 r. próbowało dyscyplinować gimnazjalistów a do jakich metod oni uciekali się, by zachować "przywileje młodości". Nie zabrakło z oczywistych względów odniesień do nowotarskiego gimnazjum, które przypomnijmy założone zostało w 1904 r. i odgrywał niezwykle istotą rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich ale także patriotycznych w regionie. Prelegent wspomniał również o miejscowej kadrze nauczycielskiej oraz bursie gimnazjalnej wzniesionej w 1912 r. z inicjatywy dr Jana Bednarskiego. Wykładowi towarzyszyła prezentacji szeregu niezwykle interesujących zdjęć z epoki, w tym ukazujących budynek oraz nauczycieli i uczniów nowotarskiej placówki.

Po wysłuchaniu referatu, zgodnie z tradycją comiesięcznych spotkań w ratuszu miała miejsce ciekawa dyskusja, padło także szereg ciekawych pytań. Wśród licznie zgromadzonej w sali reprezentacyjnej publiczność, warto odnotować obecność młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego  w Nowym Targu, naturalnego spadkobiercy tradycji i historii  c.k. Gimnazjum przy placu Krasińskiego.

Projekt, w ramach którego odbyła się czwartkowa debata realizowany jest dzięki dofinasowaniu Gminy Miasto Nowy Targ, uzyskanemu w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.