PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Uczniowie II LO na IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów

Wtorek, 5 czerwca 2018 r.
Autor: Katarzyna Wyrobek

Uczniowie II LO na IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantówDelegacja uczniów klasy humanistycznej II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu uczestniczyła w IV Ogólnopolskiej Konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów pt. O wolności i prawach człowieka. Cena odwagi: jak bronić dobra bez karabinu? Referaty wygłosili: Paulina Michalak, Kinga Bańkosz, Maciej Horniczak i Maciej Ligęza.


Gościem specjalnym konferencji był dr Marcin Chorązki z Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił referat wprowadzający w tematykę konferencji pt. Postawy ludności cywilnej wobec Niemców w czasie II wojny światowej. Udział uczniów był finansowany przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.
 
Drugim punktem były wystąpienia prelegentów. Kinga Bańkosz i Maciej Horniczak zaprezentowali referat pt. „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu”- misja ICAN.
- Międzynarodowa Kampania na rzecz zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) 6 października 2017 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni. – mówił Maciej Horniczak.
- „Spoczywajcie w pokoju. Nigdy nie powtórzymy tego błędu” – słowa przewodnie naszego wystąpienia znajdują się na symbolicznym grobowcu w Hiroszimie, który zawiera imiona wszystkich ofiar bomby. – wyjaśniała Kinga Bańkosz.
 
Tematem wystąpienia Pauliny Michalak i Macieja Ligęzy była działalność organizacji o nazwie Lekarze bez Granic, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1999 r. Prelegenci myślą przewodnią swojego wystąpienia uczynili fragment przysięgi Hipokratesa: według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu.
 
Spotkanie było podsumowaniem II edycji Projektu pt. „Małopolska Pamięta” polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dr Alicja Bartuś z Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka zaprezentowała pracę badawczą pt. Wizyta w miejscu pamięci jako istotny element edukacji o współczesnym świecie - wyniki i wnioski z badań przeprowadzonych w 2017 r. wśród młodzieży szkół średnich.

Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji o odwadze cywilnej i bronieniu dobra we współczesnym świecie. Na każdego uczestnika konferencji czekał też egzemplarz konstytucji RP. W spotkaniu wzięło udział 13 prelegentów, 140 uczniów i 20 nauczycieli.
 
Organizatorami konferencji byli: Oświęcimskie Forum Praw Człowieka/Miasto Oświęcim, Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu. Partnerzy konferencji: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Katedra UNESCO UJ, MDSM w Oświęcimiu, Instytut Naukowy Bezpieczeństwa WSB w Chorzowie, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.