PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2023 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Nowy Targ

Wiadomości

Rewolucyjne zmiany w szpitalnym Zakładzie Mikrobiologii

Piątek, 10 listopada 2023 r.
Autor: Monika Para-Miśkowiec

Rewolucyjne zmiany w szpitalnym Zakładzie MikrobiologiiPodhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aż pięć nowoczesnych aparatów do badań mikrobiologicznych. Są to urządzenia z najwyższej półki. Czas oczekiwania na identyfikację szczepu bakteryjnego i grzybów drożdżopodobnych skrócił się z 24 godzin do kilku minut! Najdroższy aparat to tak zwany spektrofotometr masowy, który identyfikuje mikroorganizmy w ciągu kilku minut. - Skracamy czas oczekiwania na wynik z 24 godzin do kilku minut.


Dodatkowym atutem jest to, że standardowa metoda, którą wcześniej stosowaliśmy, kosztowała około 20-24 zł. Na tym aparacie nie dość że szybciej przeprowadzamy badanie, to kosztuje ono ok. 5 zł – informuje Anna Ślemp-Migiel, kierownik Zakładu Mikrobiologii, która starała się o pozyskanie sprzętu do laboratorium.

Szpital otrzymał z WOŚP nie tylko najnowocześniejszą aparaturę, ale też drobny sprzęt laboratoryjny jak wirówki, werteksy, pipety, końcówki do pipet oraz partię odczynników na start do każdego z aparatów. Otrzymał również sprzęt komputerowy i stoły laboratoryjne pod przekazane urządzenia.

- Dzięki otrzymanym urządzeniom pacjenci zyskują na czasie. Lekarze wiedzą, czym jest spowodowane zakażenie i szybko mogą wdrażać leczenie, a nam ułatwia to pracę. Możemy również identyfikować rzadkie organizmy, których nie da się stwierdzić w standardowym badaniu. A ludzie coraz więcej podróżują i są narażeni na tego rodzaju zakażenia – dodaje Anna Ślemp-Migiel.

- Z dużą satysfakcją mogę powiedzieć, że nasz Zakład Mikrobiologii wzbogacił się o znakomity sprzęt i bardzo potrzebny. Cieszę się, że to się udało sfinalizować, bo to oznacza zasadniczy przełom, jeśli chodzi o możliwość szybkiej diagnostyki pacjentów z podejrzeniem różnego rodzaju zakażeń, co ma ogromne znacznie szczególnie w leczeniu szeroko pojętej sepsy. Wyrażamy ogromną wdzięczność Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za przekazany sprzęt i bardzo dziękuję pani dr Annie Ślemp-Migiel, która zabiegała o to i czyniła starania, by sprzęt pozyskać – mówi Marek Wierzba, dyrektor szpitala w Nowym Targu.

Urządzenia przekazane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy to:

1) Najwyższej generacji na świecie spektrofotometr masowy - aparat do identyfikacji mikroorganizmów  wyhodowanych z próbek  ludzkich  - MALDI  BIOTYPER działający za pomocą  spektrometrii  mas IVD  MALDI-TOF. Pozwala skrócić czas identyfikacji bakterii i grzybów  z 24 godz. do kilku  minut. Cena rynkowa  tego aparatu to 1 mln 100 tys. zł.  Dodatkowo koszt  takiej identyfikacji jest co najmniej cztery razy tańszy w zależności od rodzaju drobnoustroju.

2) Aparat Multiplex Film Array do wykrywania równocześnie kilkunastu mikroorganizmów metodą sondy genetycznej  bezpośrednio w materiałach klinicznych pobranych od pacjentów. Cena rynkowa tego aparatu 307 tys. zł. Służy do diagnostyki genetycznej. Wykrywa zakażenia krwi, górnych i dolnych dróg oddechowych, ośrodkowego układu nerwowego oraz układu pokarmowego. W ciągu 40 minut można zdiagnozować min. covid, grypę.

3) Aparat do identyfikacji i oznaczania lekowrażliwości - Phoenix M50.  Cena rynkowa tego aparatu 250 tys. zł. Badanie określa, czym spowodowane jest zakażenie i co zastosować w terapii.

4) Aparat do oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń  (MIC) - Sensititre ARIS HiQ. Cena rynkowa tego aparatu 500 tys. zł. Dzięki temu badaniu lekarze mogą dokładnie określić dawkę leku dla pacjenta. Dawniej było to wykonywane standardową metodą, która kosztowała około 30 zł w przypadku jednego antybiotyku. Na nowym aparacie można oznaczyć kilkanaście antybiotyków równocześnie w krótszym czasie i w cenie 68 zł.

5) Aparat do posiewów krwi i płynów ustrojowych BactAlert 3D. Cena rynkowa tego aparatu 183 900 zł. Służy do monitorowania i wykrywania zakażenia krwi pacjentów z podejrzeniem sepsy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.