PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

III Piknik Edukacyjno – Historyczny

Poniedziałek, 3 maja 2010 r.
Autor: AKS

III Piknik Edukacyjno – HistorycznyJuż w najbliższy poniedziałek 3 mają, nowotarski rynek zapełni się historycznymi pojazdami i dioramami. Podczas spaceru będzie można na nim spotkać żołnierzy z wielu formacji i z rożnych epok historycznych. Wszystko to za sprawą organizowanego z okazji świetna konstytucji 3 maja, Pikniku Edukacyjno - Historycznego.


Wzorem lat ubiegłych Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowego Targu, Powiatowe Centrum Kultury oraz inicjatorzy i pomysłodawcy imprezy: Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu i Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, zapraszają wszystkich na nowotarski rynek. Na klika godzin będzie on swoistego rodzaju wehikułem czasu, którym przeniesiemy się w odległe epoki.

Podobnie jak w roku ubiegłym, zasadniczym celem organizatorów jest, aby to radosne święto narodowe, spędzić nie przed telewizorem czy monitorem komputera, ale na świeżym powietrzu, pogłębiając swoją wiedzę o regionie i czasach minionych. Impreza skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców naszego miasta i regionu, ale także młodzież oraz dorosłych, którzy znajda tam również coś dla siebie. Dlatego w tym dniu zapraszamy na rynek całe rodziny i zachęcamy do spędzenia wolnego czasu w otoczeniu historii.

W nowotarskim pikniku wezmą udział zaprzyjaźnione grupy historyczne z wielu miast w Polsce m.in.: GRH 4 pułk strzelców podhalańskich z Cieszyna, SRH Wrzesień 39 z Krakowa, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Łańcuta, GRH Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 z Gliwic, SRH Śląsk Cieszyński z Hażalchu oraz Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”. Wszystkie one przygotują dioramy przedstawiające m.in. Posterunek Policji, Szpital Polowy, punkt ogniowy armaty przeciwpancernej PAK 35/36, punkt łączności gołębi pocztowych i dowodzenia, obóz partyzancki czy też scenkę rodzajową: braterstwa broni LWP i Armii Czerwonej. Nie zabraknie także akcentów współczesne barwy i broni.

Ważnym elementem pikniku będzie wystawa etnograficzna przygotowana przez Muzeum Orawski Park Etnograficzny z Zubrzycy Górnej, czy prezentacja dorobku oraz wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Na płycie rynku zaprezentują swój sprzęt także Policja Państwowa oraz Powiatowa Straż Pożarna.

W trakcie pikniku zorganizowana zostanie również wystawa zabytkowych pojazdów pochodzących z kolekcji: Prywatnego Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Bier w Bielsku - Białej, Muzeum 4 pułku strzelców podhalańskich z Cieszyna oraz zbiorów prywatnych: Piotra Łukaszki, Wojciecha Romańskiego, Krzysztofa Neściora. Będzie zatem można obejrzeć m.in. amerykański półgąsienicowy transporter opancerzony Half-Track M16, najpopularniejszy aliancki transporter gąsienicowy Bren Carrier LP2, półciężarówkę Doge WC 51, Brytyjską Sanitarkę czy motocykle: wojskowy - Ural M 63 i cywilny - Komar. Ponadto, zaprezentowana zostanie dwukonna biedka z CKM wz. 30, replika armaty przeciwpancernej PAK 35/36 oraz polski rower wojskowy.

W trakcie imprezy organizatorzy przewiedzieli konkursy i zabawy dla dzieci, koncert Pieśni Patriotycznej oraz prezentację uczestniczących grup historycznych. Na zakończenie Pikniku, odbędzie parada wokół rynku zabytkowych pojazdów oraz uczestniczących w nim Grup Rekonstrukcyjnych.
Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Program pikniku

 • 9.30 – Msza Św. w ogrodach przy kościele p.w. Św. Katarzyny w Nowym Targu
 • 10.30 – przemarsz do Rynku i złożenie kwiatów Pod Ratuszem
 • 11.00 – Piknik Historyczny
 • 11.30 – Koncert Pieśni Patriotycznych (Chór Gorce, Hilaritas)
 • 12.00 – prezentacja Grup Historycznych uczestniczących w Pikniku
 • 16.00 – parada zabytkowych pojazdów wojskowych oraz Grup rekonstrukcyjnych wokół Rynku
 • 17.00 – Zakończenie Pikniku
Zobacz w naszym sklepie:
 • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
  95 zł
 • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł
 • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
  30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.