PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Od „Orła” do „Zawiszy”

Piątek, 21 maja 2010 r.
Autor: Robert Kowalski

Od „Orła” do „Zawiszy”Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu oraz autor Michał Maciaszek serdecznie zapraszają na promocję Prac Komisji Historii Wojskowości TOMU V pt. Od „Orła” do „Zawiszy” Gorce 1943, która odbędzie się w dniu 21 maja (piątek) o godz. 18.00 w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, MOK Nowy Targ, Al. Tysiąclecia 37. Wstęp wolny.


Najnowsza publikacja Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu

Po kilkuletnich badaniach archiwalnych i terenowych Michał Maciaszk ogłosił drukiem wyniki swych prac w publikacji zatytułowanej Od „Orła” do „Zawiszy”. Gorce 1943. Książka ukazała się nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targum, jako piąty - jubileuszowy tom cyklu wydawniczego „Prace Komisji Historii Wojskowości”.

Książka Michała Maciaszka, szefa Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Podhale w ogniu” oraz członka Zarządu PTH, w Nowym Targu, jest unikatowym zbiorem oryginalnych relacji świadków, wzbogaconych o bogaty materiał archiwalny oraz wyniki prac terenowych przeprowadzonych na terenie Gorców ramach Projektu badawczego „Gorczańskie Cienie”. Ten ostatni, jest efektem stałej współpracy PTH w Nowym Targu z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Zasadniczym celem autora było umożliwienie czytelnikom zapoznania się z niejednokrotnie publikowanymi po raz pierwszy relacjami partyzantów i ich współpracowników, a także zwykłych ludzi, będącymi świadkami i bardzo często ofiarami wydarzeń, jakie rozgrywały się na Podhalu w latach II Wojny Światowej. Ponieważ sytuacja polityczna w Polsce w okresie PRL-u nie sprzyjała badaniom i utrwaleniu prawdziwego oblicza ruchu oporu, przez długie lata nie zadbano właściwie o utrwalenie pamięci o walce Podhalan z hitlerowskim najeźdźcą. Celowe pomniejszanie znaczenia walki Armii Krajowej i innych formacji podziemia niepodległościowego, dyskredytowanie jej dowódców i wysuwanie na pierwszy plan dokonań partyzantki sowieckiej, Armii Ludowej i PPR, stworzyło nieprawdziwy obraz walk partyzanckich na Podhalu. Prawdziwi bohaterowie przez lata skazani byli na zapomnienie. Wielu z nich nigdy nie doczekało wolności, wielu musiało emigrować z kraju, byli i tacy, którzy milczeli do końca swoich dni. Ich historia przetrwała w formie zapisków, protokołów przesłuchań, kilku fotografii, reliktów górskich obozowisk i ziemianek. Niestety i ona nie oparła się deformacji, czy to ze względów politycznych w czasie i po upadku komunizmu, czy też po prostu w związku z upływem lat.

Będąc świadomym tego, że nieustannie topnieją szeregi Obrońców Rzeczpospolitej autor postanowił umożliwić im, niekiedy już „zza grobu”, przedstawienie swoich wojennych przeżyć, tym samym ratując je od zapomnienia. Bezcenne relacje świadków, zostały opatrzone obszernym komentarzem pozwalającym lepiej zrozumieć realia tamtych czasów, a ponadto wzbogacone o objaśnienia i informacje łączące wszystkie wspomnienia w jedną spójną całość. Wiele z tych informacji jest wynikiem niekiedy bardzo długich rozmów z kombatantami, efektem drobiazgowych badań archiwalnych i terenowych, które dla całości historii mają niebagatelne znaczenie.

Bardzo często, aby w pełni zrozumieć i przekazać czytelnikom efekty swoich badań, autor był zmuszony na „własnej skórze” przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty, w czym pomocną mu była jego działalność w Grupie Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, zajmującej się na co dzień odtwarzaniem oddziałów partyzanckich na Podhalu w latach II wojny Światowej.

Oczywiście oprócz tego, w swoich badaniach, których efektem jest niniejsza praca, Michał Maciaszek opierał się na bogatym zasobie archiwalnych IPN, Archiwum Państwowego, Archiwum Ruchu Ludowego, tudzież opracowaniach innych autorów, zajmujących się tematyką podziemia niepodległościowego. Niewątpliwie praca ta rzuca nowe światło na początki historii Józefa Kurasia „Ognia” i jego partyzantów, na historię zapomnianych ofiar niemieckiego terroru czy wreszcie przypomina o por. Władysławie Szczypce „Lechu”, jego zastępcy a później następcy por. Janie Stachurze „Adamie” i wielu innych, którzy nie skąpili swojej krwi w walce o Polskę.

Po raz pierwszy również, prawdopodobnie najpełniej do tej pory, przedstawia historię rozbitego przez Niemców obozu partyzanckiego oddziału AK „Wilk” pod Czerwonym Groniem i dalsze konsekwencje tego wydarzenia, które do dnia dzisiejszego wywołują żywe reakcje zainteresowanych osób.

Publikacja został dzięki finansowemu wsparciu:
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego w Warszawie,
Wójta Gminy Nowy Targ,
Wójta Gminy Ochotnica Dolna,
Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Książka ukazała się w serii wydawniczej „Prace Komisji Historii Wojskowości”, pod redakcja Robert Kowalskiego. Wydawcą serii jest od 2003 r. Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu. Dotychczas ukazały się następujące publikacje:
 - Artyleria forteczna na Podhalu i nad Adriatykiem, Nowy Targ 2003 – NAKŁAD WYCZERPANY
-
Kampania wrześniowa 1939 roku na ziemi jordanowskiej, Nowy Targ-Jordanów 2003 – NAKŁAD WYCZERPANY
-
Od Zaolzia po Jaworzynę. Rewindykacje graniczne jesienią 1938 r., Nowy Targ 2004 – NAKŁAD WYCZERPANY
-
Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918. Część 1, Nowy Targ 2005 – NAKŁD WYCZERPANY
-
Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918. Część 2, Nowy Targ 2009;

Zapytania w sprawie publikacji można kierować na adres: pth.nt@poczta.fm

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.