PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Dzieje miasta w kapliczkach zapisane

Sobota, 29 maja 2010 r.
Autor: AKS

Dzieje miasta w kapliczkach zapisanePolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z Historią, Tradycją i Kulturą w Tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Roberta Kowalskiego pt. Dzieje miasta w kapliczkach zapisane, które odbędzie w dniu 29 maja (sobota) 2010 r. o godz. 16.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W najbliższą sobotę odbędzie kolejny wykład z cyklu Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle. Tym razem wystąpi z referatem Robert Kowalski, prezes nowotarskiego Oddziału PTH. Od ponad 15 lat zajmuje się on mała architektura sakralna na terenie Nowego Targu. W latach 1993-95 wraz z żoną Grażyną przeprowadził inwentaryzację kaplic, kapliczek i krzyży przydrożnych na terenie stolicy Podhala. Jej wymiernym efektem były artykuły w lokalnych i regionalnych czasopismach oraz wystawa czasowa zorganizowana w Muzeum Podhalańskim. W 2005 r. był inicjatorem i organizatorem konferencji popularnonaukowej poświęconej dziejom tych obiektów, ale także poruszającej kwestie związane z ich ochroną konserwatorską. Najbliższe spotkanie zostanie poświęcone wybranym obiektom  Kultu Bożego w Nowym Targu, które ściśle związane są z dziejami miasta, począwszy od średniowiecza, aż do czasów nam współczesnych. Przybliżona zostanie m.in. historia kapliczki Św. Doroty na ulicy Waksmundzkiej, św. Jerzego na ul. Kolejowej czy też św. Leonarda na ul. Kasprowicza. Wykład wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną.

Projekt spotkań dofinansowany jest ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.