PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzy

Piątek, 26 listopada 2010 r.
Autor: AKS

Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzyPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle - z reżyserem Dariuszem Walusiakiem nt. Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzy.


W programie prezentacja filmów dokumentalnych pt. „BURZA W OKRĘGU KRAKOWSKIM 1944” i „ZA BOGA I OJCZYZNĘ”

26 listopada (piątek) 2010 r. o godz. 18.00

budynek Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu


W ramach comiesięcznego cyklu wykładów w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej, odbędzie się spotkanie z krakowskim historykiem i reżyserem Dariuszem Walusiakiem. Jego tematem będą żołnierze Armii Krajowej, uczestniczący w Akcji Burza w okręgu krakowskim oraz ich okresie powojennym. Wspomnienia, relacji i dokumenty pokazane zostały w dwóch filmach dokumentalnych, których reżyserem jest właśnie p. Dariusz Walusiak.

W realizacji dokumentu zatytułowanego „Burza w Okręgu Krakowskim 1944” uczestniczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Podhale w ogniu”. Zdjęcie do filmu kręcone był w czerwcu 2010 r. m. in. w Nowym Targu, Klikuszowej.

Tematyką pierwszego filmu jest akcja „Burza” i to jak została przeprowadzona na terenie Małopolski w 1944 roku. Scenariusz filmu oparty jest na relacjach i wspomnieniach jej uczestników m.in. Kazimierza Kemera ps. „Halny” – „Kruk”, żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich czy Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego, dowódcy 106 Dywizji Armii Krajowej walczącej na terenie Małopolski. Opowiada o przebiegu akcji Burza w 1944 r. na ternie Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej m.in. o tzw. Republice Raciechowskiej i Proszowickiej oraz Powstaniu Szczawnickim. W ramach tych działań przeprowadzane były m.in. udane akcje zbrojne, wymierzone w system komunikacyjny niemieckich wojsk okupacyjnych oraz jednostek frontowych, wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej. Dokument przybliża także kontakty oddziałów Armii Krajowej z partyzantami sowieckim operującymi na terenie Małopolski. Film powstał w Studio DAW Production z Krakowa, które współpracuje m.in. z Telewizją Polską. Realizuje ono produkcję filmów dokumentalnych, historycznych, reportaży oraz programów telewizyjnych. Autorem zdjęć jest Michał Bożek.

Bohaterem drugiego dokumentu jest Łukasz Ciepliński w czasie wojny inspektor w Inspektoracie Rzeszowskim AK, po wojnie prezes IV Zarządu WiN zamordowany przez komunistów w więzieniu mokotowskim. W filmie Burza jest mowa o Cieplińskim, dlatego też na jego przykładzie możemy opowiedzieć o dalszych losach żołnierzy AK z Okręgu Krakowskiego.

Dariusz Walusiak to znany i ceniony reżyser, autor zdjęć i twórca szeregu filmów dokumentalnych m.in.: „PRL – laboratorium pierestrojki”, „Ostatnia zadyma”, „Partyzanci spod Łysiny”, „My od 'Sztubaka”.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.