PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzy

Piątek, 26 listopada 2010 r.
Autor: AKS

Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzyPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle - z reżyserem Dariuszem Walusiakiem nt. Burza w Okręgu Krakowskim - powojenne losy żołnierzy.


W programie prezentacja filmów dokumentalnych pt. „BURZA W OKRĘGU KRAKOWSKIM 1944” i „ZA BOGA I OJCZYZNĘ”

26 listopada (piątek) 2010 r. o godz. 18.00

budynek Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu


W ramach comiesięcznego cyklu wykładów w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej, odbędzie się spotkanie z krakowskim historykiem i reżyserem Dariuszem Walusiakiem. Jego tematem będą żołnierze Armii Krajowej, uczestniczący w Akcji Burza w okręgu krakowskim oraz ich okresie powojennym. Wspomnienia, relacji i dokumenty pokazane zostały w dwóch filmach dokumentalnych, których reżyserem jest właśnie p. Dariusz Walusiak.

W realizacji dokumentu zatytułowanego „Burza w Okręgu Krakowskim 1944” uczestniczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Podhale w ogniu”. Zdjęcie do filmu kręcone był w czerwcu 2010 r. m. in. w Nowym Targu, Klikuszowej.

Tematyką pierwszego filmu jest akcja „Burza” i to jak została przeprowadzona na terenie Małopolski w 1944 roku. Scenariusz filmu oparty jest na relacjach i wspomnieniach jej uczestników m.in. Kazimierza Kemera ps. „Halny” – „Kruk”, żołnierza 1 pułku strzelców podhalańskich czy Bolesława Nieczuji-Ostrowskiego, dowódcy 106 Dywizji Armii Krajowej walczącej na terenie Małopolski. Opowiada o przebiegu akcji Burza w 1944 r. na ternie Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej m.in. o tzw. Republice Raciechowskiej i Proszowickiej oraz Powstaniu Szczawnickim. W ramach tych działań przeprowadzane były m.in. udane akcje zbrojne, wymierzone w system komunikacyjny niemieckich wojsk okupacyjnych oraz jednostek frontowych, wycofujących się pod naporem Armii Czerwonej. Dokument przybliża także kontakty oddziałów Armii Krajowej z partyzantami sowieckim operującymi na terenie Małopolski. Film powstał w Studio DAW Production z Krakowa, które współpracuje m.in. z Telewizją Polską. Realizuje ono produkcję filmów dokumentalnych, historycznych, reportaży oraz programów telewizyjnych. Autorem zdjęć jest Michał Bożek.

Bohaterem drugiego dokumentu jest Łukasz Ciepliński w czasie wojny inspektor w Inspektoracie Rzeszowskim AK, po wojnie prezes IV Zarządu WiN zamordowany przez komunistów w więzieniu mokotowskim. W filmie Burza jest mowa o Cieplińskim, dlatego też na jego przykładzie możemy opowiedzieć o dalszych losach żołnierzy AK z Okręgu Krakowskiego.

Dariusz Walusiak to znany i ceniony reżyser, autor zdjęć i twórca szeregu filmów dokumentalnych m.in.: „PRL – laboratorium pierestrojki”, „Ostatnia zadyma”, „Partyzanci spod Łysiny”, „My od 'Sztubaka”.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.