PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej

Piątek, 10 grudnia 2010 r.
Autor: AKS

Wieczorne spotkanie w Bursie GimnazjalnejPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Jadwigi Jurkowskiej pt. Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu w latach 1945-1975, które odbędzie w dniu 10 grudnia o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Polskie Towarzystwo Historyczne i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku wykład z cyklu „Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historia kulturą i tradycja w tle”. Gościem spotkania będzie p. mgr Jadwiga Jurkowska, który zaprezentuje historię Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu w latach 1945-1975. Wykład odbędzie w dn. 10 grudnia (piątek) o godz. 18.00, w Bursie Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

Dzieje Związku stanowią integralny składnik historii polskiej oświaty i kultury, które były powiązane z funkcjonowaniem państwa, jednostek samorządu terytorialnego, struktur społecznych i gospodarczych. Przedmiotem wykładu będzie zatem przedstawienie rozwoju i różnych form działalności Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Nowym Targu, ze szczególnym uwzględnieniem okresu pierwszych lat po wyzwoleniu.

Omawiany okres w dziejach Oddziału nie był jednolity w swej treści. Rozwój Związku i jego działalność przebiegał w ramach ogólnego procesu historycznego. W latach 1945-1956 główny akcent w działalności położony był na stronę ideologiczną. W okresie zapoczątkowanym przemianami październikowymi 1956 r., a zakończonym polskim sierpniem 1980 r. w działalności ZNP występował najczęściej czynnik uczestnictwa i współudziału w kształtowaniu i urzeczywistnianiu polityki społecznej, oświatowej i naukowej oraz samodzielnym lub wspólnie z administracją samorządową i oświatową rozwiązywaniem szeregu spraw zawodowych i socjalnych członków.

Podstawowe zagadnienia przedstawione w referacie będą dotyczyły przede wszystkim powstania i organizacji ZOP ZNP w Nowym Targu oraz podstawowych form działalności Zarządu Oddziału Powiatowego tj. kulturalno-oświatowej oraz socjalno-bytowej. ZNP prowadził w tym okresie nieustannie zmagania z władzami o należny nauczycielom statut prawny, społeczny i materialny, o demokratyczny kształt edukacji oraz zachowanie własnej niezależnej tożsamości.

Autorka wykładu, pani mgr Jadwiga Jurkowska jest pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu i autorką wielu publikacji popularno-naukowych oraz kilku wystaw czasowych. Jest także sekretarzem Zarządu Oddziału PTH w Nowym Targu i organizatorką Warsztatów Metodycznych dla nauczycieli. Ponadto, jest przewodnikiem beskidzkiemu i aktywnym działaczem Oddziału Gorce PTTK w Nowym Targu.

Projekt wykładów dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.