PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Obchody 150. rocznicy urodzin Doktora Jana Bednarskiego

Piątek, 17 grudnia 2010 r.
Autor: Robert Kowalski - Prezes PTH

Obchody 150. rocznicy urodzin Doktora Jana BednarskiegoTowarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu serdecznie zapraszają na Jubileusz 150. Rocznicy Urodzin doktora Jana Bednarskiego, który odbędzie się w dn. 17 grudnia 2010 roku tj. piątek o godz. 14.00 w Auli I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, pl. Krasińskiego 1 w Nowym Targu.


Organizatorzy serdecznie zapraszają na obchody 150. rocznicy urodzin doktora Jana Bednarskiego. Była to niezwykła osobowość i wyjątkowy człowiek, który na trwałe odcisnął swój ślad w historii Podhala, Spisza i Orawy. Był posłem na Sejm Krajowy w Lwowie, działaczem społecznym, znakomitym lekarzem, samorządowcem i budzicielem polskości na południowych kresach. Dzięki jego zaangażowaniu w Nowym Targu powstały najważniejsze obiekty użyteczności publicznej: Szpital Powiatowy, Gmachy Liceum i Bursy Gimnazjalnej. Założył także Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, którego po wznowieniu działalności w 1994 r. został patronem.
Z tego też powodu wspólnie: TBG, PTH oraz I LO pragniemy uczcić pamięć tego wielkiego człowieka i dobroczyńcy. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach, poznania drogi życiowej dr Bednarskiego, jego bogatego dorobku oraz wspaniałego dziedzictwa, jakim niewątpliwie są nadal funkcjonujące instytucje, których był ojcem założycielem.
W ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin dra Jana Bednarskiego organizatorzy przewidzieli spotkanie w Auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbędzie się sesja popularnonaukowa a młodzież zaprezentuje program słowno-muzyczny. Potem uroczystości przeniosą się do Gmachu Bursy Gimnazjalnej, gdzie pod tablicą pamiątkową zostaną złożone kwiaty i wiązanki. Następnie otwarta zostanie wystawa czasowa poświecona dr Janowi Bednarskiemu przygotowana przez PTH, a po nim spotkanie uczestników uroczystości.
Obchody urodzin dra Jana Bednarskiego będą również początkiem przygotowań do kolejnego wielkiego jubileuszu w Nowym Targu tj. 100-lecie Bursy Gimnazjalnej, który będziemy w obchodzić 2012 r. Historyczny budynek pełniący obecnie funkcję siedziby obu naszych stowarzyszeń, służy również podhalańskiej młodzieży oraz mieszkańcom Nowego Targu. Tutaj organizowane są spotkania, wykłady i szkolenia. Tutaj również młodzież zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie. Myśl dra Jana Bednarskiego, aby wsparć młode pokolenie Polaków nadal jest kontynuowana i rozwijana. Z tego choćby względu pamięć o dr Bednarskim winna być kultywowana, a jego ideały przekazywane kolejnym pokoleniom mieszkańców naszego regionu. Dlatego jeszcze raz zachęcam do uczestnictwa w tych uroczystościach.

Robert Kowalski
Prezes PTH


Program uroczystości:

Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu:

godz. 14.00 Otwarcie uroczystości
godz. 14.10 Program słono-muzyczny w wykonaniu uczniów I LO im. Seweryna Goszczyńskiego
godz. 14.30 Sesja popularno-naukowa pt. Dr. Jan Bednarski. Lekarz, społecznik i budziciel polskości:
•  mgr Maciej Motor Grelok (Związek Podhalan), Doktor Jan Bednarski z Bystrej Podhalańskiej, regionalista góralski z krwi i kości ;
•  dr Jerzy M. Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie), Jan Bednarski (1860-1926). Podhalański lekarz, poseł, działacz, starosta spisko-orawski;
•  mgr Robert Kowalski (PTH o/Nowy Targ), Działalność oświatowa dr Jana Bednarskiego;
•  mgr Jerzy Kolaska (Tow. Bursy Gim.), Dziedzictwo Bednarskiego- działalność Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej po reaktywacji;

Budynek Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5:

godz. 16.00 Złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową
godz. 16.15 Otwarcie Wystawy Historycznej pt. Dr Jan Bednarski (1860-1926)
godz. 17.00 Zakończenie uroczystości

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.