PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Czy dobry wojak Szwejk to pomysł Jaroslava Haška? Armia austriacko-węgierska w karykaturze Fritza Schőnpfluga

Piątek, 15 kwietnia 2011 r.
Autor: AKS

Czy dobry wojak Szwejk to pomysł Jaroslava Haška? Armia austriacko-węgierska w karykaturze Fritza SchőnpflugaPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr inż. Przemysława Jaskółowskiego pt. „Czy dobry wojak Szwejk to pomysł Jaroslava Haška? Armia austriacko-węgierska w karykaturze Fritza Schőnpfluga”, który odbędzie się 15 kwietnia o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Najbliższywykład poświęcony będzie życiu codziennemu: formom zachowania, wzajemnym stosunkom wewnątrz armii oraz wyglądowi wojska Franciszka Józefa. Będzie to także nietypowa i zarazem ciekawa próba opowieści o cesarsko-królewskich żołnierzach i oficerach oparta na kanwie ponad 100 malowniczych rysunków satyrycznych wykonanych w latach 1900-1914 przez Fritza Schőnpfluga, znanego wiedeńskiego autora i zarazem redaktora skandalizującego czasopisma „Muscete”. Wykład będzie miał formę pokazu multimedialnego ubarwionego opowieściami Przemysława Jaskółowskiego oraz udziałem w wykładzie sylwetek umundurowanych, zaprezentowanych przez członków stowarzyszenia: „Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków”. Stowarzyszenie odtwarza jednostkę, która wielokrotnie odbywała ćwiczenia na nowotarskim poligonie artyleryjskim. W ubiegłym roku członkowie tej Grupy uczestniczyli w Pikniku edukacyjno-historycznym organizowanym przez PTH.

Autor najbliższego wykładu, mgr inż. Przemysław Jaskółowski, urodził się i mieszka w Krakowie. Ukończył studia na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmował się nowoczesnymi materiałami w zastosowaniach na pancerze.

Jest pasjonatem i miłośnikiem historii wojskowości, od 2004 roku publikuje na temat armii austriacko-węgierskiej. Od 1996 roku pełni funkcję Prezesa stowarzyszenia “Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków”. Był organizatorem I, II i III Europejskich Spotkań Historycznych Oddziałów Wojskowych oraz wystaw czasowych: “Kraków Miasto Garnizonowe 1848 - 1939”, „Nasza Artyleria”, „Austriacko węgierskie fortyfikacje nadgraniczne 1914-1918” i „Austriacko węgierska artyleria forteczna 1914-1917”. W roku 1999 zaprojektował i razem z członkami Stowarzyszenia wykonał pomnik na Cmentarzu Wojennym Nr 384 w Łagiewnikach, za co został odznaczony srebrnym “Krzyżem Honorowym za Zasługi dla Austriackiego Czarnego Krzyża”. W 2009 roku kierował pracami oznaczenia czterech cmentarzy wojennych związanych z bitwą o Kraków, w czasie których ustawiono 39 krzyży dębowych. Był inicjatorem wręczenia sztandaru dla Stowarzyszenia, które odbyło się 7 stycznia 2001 roku w 110 rocznicę utworzenia Regimentu Artylerii Fortecznej Nr 2.. Ponadto był pomysłodawcą sprowadzenia w 2010 roku z Węgier relikwii ostatniego cesarza Austro-Węgier – Karola I Habsburga, które zostały umieszczone w ołtarzu polowym Regimentu poświęconym w Katedrze na Wawelu. Od 1997 do 2002 roku pełnił funkcję Oficera Kontaktowego na Polskę Europejskiej Unii Historycznych Oddziałów Wojskowych.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.