PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Dzieje nowotarskiej Bursy – wystawa historyczna

Piątek, 11 listopada 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Dzieje nowotarskiej Bursy – wystawa historycznaTowarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Polskie Towarzystwo Histo-ryczne Oddział w Nowym Targu, Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu zapraszają na otwarcie wystawy historycznej pt. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone. Cześć pierwsza 1904-1945. Wernisaż odbędzie się 11 listopada ok. godz. 12.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, tuż po zakończeniu uroczystych obchodów 93. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Na przygotowanej w gmachu Bursy ekspozycji zostaną zaprezentowane wyniki badań naukowych, przeprowadzonych przez dwóch historyków: Roberta Kowalskiego (PTH Nowy Targ) i Łukasza Podolaka (Archiwum Państwowe w Krakowie). Wspólnie, od niemal roku realizują program badawczy, którego celem jest odtworzenie dziejów nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej. Nie jest to zadanie proste, bowiem większość dokumentacji Towarzystwa i Bursy zaginęła lub uległa zniszczeniu. Dlatego opracowanie historii obu instytucji przypomina pracę detektywa i podobne jest do składania z pojedynczych puzzli wielobarwnego obrazu.

Autorzy podzielili wystawę na dwie części. Pierwsza z nich, obejmująca lata 1904-1945, zostanie udostępniona w dniu Święta Niepodległości. Opisuje ona genezę powstania, rozwój działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej TBG, funkcjonowanie Bursy w okresie autonomii galicyjskiej i dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas dwóch wojen światowych. Na wystawie znalazły się również informacje nt. powstania pierwszego kina świetlnego w Nowym Targu. Uzupełnieniem całości będą nieznane i w większości dotychczas nie pokazywane dokumenty i fotografie, udostępnione przez instytucje państwowe i stowarzyszenia jak i te pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Wernisaż otwiera cykl wydarzeń kulturalnych, jakie będą towarzyszyć obchodom jubileuszu 100-lecia powstania gmachu Bursy Gimnazjalnej, których kulminacja przypadnie na jesień 2012 r. W planach jest otwarcie drugiej części ekspozycji obejmującej lata 1946-2012 oraz wydanie publikacji.

Wystawa oraz program badawczy finansowany jest przez Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu a także dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.