Nowy Targ
Zaproszenia
Dzieje nowotarskiej Bursy – wystawa historyczna
Autor: PTH O/Nowy Targ
Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Polskie Towarzystwo Histo-ryczne Oddział w Nowym Targu, Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu zapraszają na otwarcie wystawy historycznej pt. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone. Cześć pierwsza 1904-1945. Wernisaż odbędzie się 11 listopada ok. godz. 12.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, tuż po zakończeniu uroczystych obchodów 93. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na przygotowanej w gmachu Bursy ekspozycji zostaną zaprezentowane wyniki badań naukowych, przeprowadzonych przez dwóch historyków: Roberta Kowalskiego (PTH Nowy Targ) i Łukasza Podolaka (Archiwum Państwowe w Krakowie). Wspólnie, od niemal roku realizują program badawczy, którego celem jest odtworzenie dziejów nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej. Nie jest to zadanie proste, bowiem większość dokumentacji Towarzystwa i Bursy zaginęła lub uległa zniszczeniu. Dlatego opracowanie historii obu instytucji przypomina pracę detektywa i podobne jest do składania z pojedynczych puzzli wielobarwnego obrazu.
Autorzy podzielili wystawę na dwie części. Pierwsza z nich, obejmująca lata 1904-1945, zostanie udostępniona w dniu Święta Niepodległości. Opisuje ona genezę powstania, rozwój działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej TBG, funkcjonowanie Bursy w okresie autonomii galicyjskiej i dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas dwóch wojen światowych. Na wystawie znalazły się również informacje nt. powstania pierwszego kina świetlnego w Nowym Targu. Uzupełnieniem całości będą nieznane i w większości dotychczas nie pokazywane dokumenty i fotografie, udostępnione przez instytucje państwowe i stowarzyszenia jak i te pochodzące ze zbiorów prywatnych.
Wernisaż otwiera cykl wydarzeń kulturalnych, jakie będą towarzyszyć obchodom jubileuszu 100-lecia powstania gmachu Bursy Gimnazjalnej, których kulminacja przypadnie na jesień 2012 r. W planach jest otwarcie drugiej części ekspozycji obejmującej lata 1946-2012 oraz wydanie publikacji.
Wystawa oraz program badawczy finansowany jest przez Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu a także dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Bransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł