PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Rola duchowieństwa i kościoła w życiu Nowego Targu w latach 1945-1956

Środa, 30 listopada 2011 r.
Autor: AKS

Rola duchowieństwa i kościoła w życiu Nowego Targu w latach 1945-1956Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Łukasza Podolaka pt. Rola duchowieństwa i kościoła w życiu Nowego Targu w latach 1945-1956, który odbędzie się 30 listopada o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Najbliższy wykład w Bursie Gimnazjalnej poświęcony zostanie roli jaką odegrało duchowieństwo i kościół katolicki w życiu społecznym i politycznym miasta Nowego Targu w okresie stalinowskim obejmujący lata 1945-1956. Był to czas szczególnie trudny dla kościoła. Czas bezpardonowej walki o władzę i ustrój polityczny, w jakim umęczona wojną i okupacją Polska, miała pozostawać przez następne pięćdziesiąt lat. Omówiona zostanie m.in. działalność polityczna i społeczna proboszcza nowotarskiej fary ks. dr Franciszka Karabuły, który przez kilka pierwszych miesięcy od zakończenia wojny, aż do swej przedwczesnej śmierci aktywnie włączył się w proces odbudowy samorządu w stolicy Podhala. Przypomniana zostanie także rola jego następcy, proboszcza Józefa Dyby, niestrudzonego organizatora pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ich postawy ukazane zostaną na szerokim tle wydarzeń politycznych rozgrywających się na Podhalu, ale także w całej Małopolsce. Wykład oparty zostanie na szerokiej bazie źródłowej w tym na dokumentach pochodzących z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu.

Mgr Łukasz Podolak jest pracownikiem Archiwum Państwowego w Krakowie. Autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych drukowanych m.in. w „Almanachu Nowotarskim”. Jest także współautorem programu badawczego oraz wystawy historycznej pt. „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w fotografii i dokumencie utrwalane”. Wspomnianą ekspozycję uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć tuż po wysłuchaniu wykładu.

Projekt wykładów dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.