PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu w latach 1919-1920

Wtorek, 28 lutego 2012 r.
Autor: AKS

Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu w latach 1919-1920Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr. Jerzego M. Roszkowskiego pt. Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu w latach 1919-1920, który odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


We wtorek 28 lutego 2012 r. Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej wznawiają cykl wykładów pod wspólnym hasłem "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Wzorem lat ubiegłych na comiesięcznych spotkaniach poruszana będzie różnorodna tematyka. Uczestnicy wykładów będą mogli zapoznać się m.in. z zamkami, kasztelami i dworami obronnymi na pograniczu polsko-słowackim, emigracją zarobkową do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na przełomie XIX/XX, Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”; historią polskiego guzika wojskowego czy zapoznać się z sylwetką dr Władysława Mecha. Szczegółowy harmonogram spotkań i ich tematykę będzie można znaleźć na stronach internetowych PTH i TBG.

Cykl wykładów jest jednym z kilku przedsięwzięć jakie PTH i TBG zaplanowały na 2012 r., w którym to Bursa Gimnazjalna w Nowym Targu obchodzić będzie jubileusz 100-lecia swego powstania. Oprócz wspomnianych wykładów kontynuowany jest program badawczy dokumentujący działalność Bursy i Towarzystwa.

Czwartą edycję „Wieczornych spotkań...” zainauguruje odczyt dr. Jerzego M. Roszkowskiego, pracownika Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wygłosi on referat zatytułowany „Ochotnicze formacje Brygady Podhalańskiej na Podtatrzu 1919-1920”. Prelekcja wraz z pokazem multimedialnym będzie dotyczyć organizowania, wyposażenia i szkolenia trzech jednostek wojskowych: Kompanii Wysokogórskiej, Legii Spisko-Orawskiej oraz Tajnej Organizacji Wojskowej. Zostanie przedstawiony ich udział w działaniach zbrojnych na południowym pograniczu Polski, a także sylwetki dowódców: gen. Andrzeja Galicy, płk. Władysława Ziętkiewicza, por. Wendelina Dziubka i por. Władysława Lorencowicza. Ten ostatni związany jest szczególnie ze stolicą Podhala, był bowiem uczniem nowotarskiego gimnazjum i wychowankiem Bursy.

Początek spotkania 28 lutego (wtorek) 2012 r. o godz. 18.00, w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.