PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

EURO PLAMA 2013. Wielki Finał Sztuki

Sobota, 13 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

EURO PLAMA 2013. Wielki Finał SztukiFormacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków wraz z Pub Plama mają zaszczyt zaprosić na wystawę EURO PLAMA 2013 Wielki Finał Sztuki – 13 kwietnia bieżącego roku, Nowy Targ Pub Plama ul. Kościelna 7 godz. 19.30


Wychodząc na wprost oczekiwaniom miłośników sportu, prezentujemy własne interpretacje sztuki. Sztukę nieskarconą korupcją ani chorą ambicją sportowców, czy nawet środkami dopingującymi. Jedyny nasz anabolik to umysł i proces twórczy.

Nie wszyscy z nas pałają dostateczną miłością do piłki kopanej, lecz podejmując wyzwanie wnoszą nową jakość w świat kultury i sportu. W skórzanej kuli mącą się narodowe kompleksy z marzeniami, patriotyzm z wartościami moralnymi.

W przypadku podjęcia tematu piłki nożnej, nietrudno popaść w banał i być posądzonym o błahość tematu.

Frenetycy traktują sport bardzo osobliwie, dlatego też pojawią się prace związane z dwutorowym podejściem do niego, krytycznym i pozytywnym. Dzięki zróżnicowanemu językowi artystycznemu, piłka nożna dostaje nowe wartości wizualne. Poruszana problematyka, nawiązuje do zagadnień związanych z historycznym wydarzeniem, a mianowicie organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Sięgając pamięcią wstecz, zauważymy ścisłe związki sportu ze sztuką, starożytne igrzyska na stałe wpisały się do kanonu twórców. Antyczne eksponowanie sztuki w sporcie jest mocno klasyczne, my zaś doszukujemy się w Euro 2012 symboli, satyry, pewnych percepcji i ludzkich zachowań. Dotykamy problemów ikoniczności, sławy i gwiazdorstwa we współczesnym „kulturosporcie”. Pokazywania ekspresji ciała ludzkiego, poprzez wyrażanie zmagań, współzawodnictwa, wysiłku, aż po uogólnienie ruchu i dynamiki. Udowadniamy, że sztuka wspiera kondycję ludzką, ale też obalamy tą tezę, rywalizacja sportowa, walka, wysiłek, dążenie do zwycięstwa, a czasami klęska i porażka. Przykładem są sadomasochistyczni kibice, ekscytujący się przed kolejną imprezą, z którą wiążą nadzieje na sukces. Demaskując człowieka, jako istotę, która swą zwierzęcą naturą pragnie zdobywać trofea, nie robiąc przy tym realnej krzywdy. W naszej naturze agresja występuje, jako przestrzeń ikoniczności i męskiej intymności, stając się reliefem i odbiciem rzeczywistości nie tylko sportowej, ale i społeczno-politycznej. Chcemy udowodnić, że piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportowa, to również szereg mechanizmów, które nią kierują i tworzą.

Na wystawie można będzie zobaczyć takie dziedziny sztuki jak malarstwo, rzeźba, instalacja, ceramika, grafikę, rysunek satyryczny i kukły.

Z wyrazami szacunku i dobrym kierunku

Dawid „Denver” Kędzierski

 

Formacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków powstała w 2007 roku z inicjatywy trojga artystów nieżyjącej już Anny Kardasz oraz Magdaleny i Dawida Kędzierskich. Zrzesza ona dwudziestu dyplomowanych artystów z kraju i zagranicy organizując niekonwencjonalne wystawy, plenery i happeningi.

W obecnej ekspozycji prezentują się:

Sylwia Wójcik

Magdalena Sięka Kędzierska

Janina Myronova

Petra Houskova

Gabriel Szyrszeń

Tomasz Król

Michał Mroczka

Sebastian Warszawa

Roman Juhás

Dawid Kędzierski „Denver”

Damian Nieroda

 

EURO PLAMA 2013

Wielki finał – 13 kwietnia 2013

godz. 19.30

Pub Plama ul. Kościelna 7              

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.