PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

EURO PLAMA 2013. Wielki Finał Sztuki

Sobota, 13 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

EURO PLAMA 2013. Wielki Finał SztukiFormacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków wraz z Pub Plama mają zaszczyt zaprosić na wystawę EURO PLAMA 2013 Wielki Finał Sztuki – 13 kwietnia bieżącego roku, Nowy Targ Pub Plama ul. Kościelna 7 godz. 19.30


Wychodząc na wprost oczekiwaniom miłośników sportu, prezentujemy własne interpretacje sztuki. Sztukę nieskarconą korupcją ani chorą ambicją sportowców, czy nawet środkami dopingującymi. Jedyny nasz anabolik to umysł i proces twórczy.

Nie wszyscy z nas pałają dostateczną miłością do piłki kopanej, lecz podejmując wyzwanie wnoszą nową jakość w świat kultury i sportu. W skórzanej kuli mącą się narodowe kompleksy z marzeniami, patriotyzm z wartościami moralnymi.

W przypadku podjęcia tematu piłki nożnej, nietrudno popaść w banał i być posądzonym o błahość tematu.

Frenetycy traktują sport bardzo osobliwie, dlatego też pojawią się prace związane z dwutorowym podejściem do niego, krytycznym i pozytywnym. Dzięki zróżnicowanemu językowi artystycznemu, piłka nożna dostaje nowe wartości wizualne. Poruszana problematyka, nawiązuje do zagadnień związanych z historycznym wydarzeniem, a mianowicie organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Sięgając pamięcią wstecz, zauważymy ścisłe związki sportu ze sztuką, starożytne igrzyska na stałe wpisały się do kanonu twórców. Antyczne eksponowanie sztuki w sporcie jest mocno klasyczne, my zaś doszukujemy się w Euro 2012 symboli, satyry, pewnych percepcji i ludzkich zachowań. Dotykamy problemów ikoniczności, sławy i gwiazdorstwa we współczesnym „kulturosporcie”. Pokazywania ekspresji ciała ludzkiego, poprzez wyrażanie zmagań, współzawodnictwa, wysiłku, aż po uogólnienie ruchu i dynamiki. Udowadniamy, że sztuka wspiera kondycję ludzką, ale też obalamy tą tezę, rywalizacja sportowa, walka, wysiłek, dążenie do zwycięstwa, a czasami klęska i porażka. Przykładem są sadomasochistyczni kibice, ekscytujący się przed kolejną imprezą, z którą wiążą nadzieje na sukces. Demaskując człowieka, jako istotę, która swą zwierzęcą naturą pragnie zdobywać trofea, nie robiąc przy tym realnej krzywdy. W naszej naturze agresja występuje, jako przestrzeń ikoniczności i męskiej intymności, stając się reliefem i odbiciem rzeczywistości nie tylko sportowej, ale i społeczno-politycznej. Chcemy udowodnić, że piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportowa, to również szereg mechanizmów, które nią kierują i tworzą.

Na wystawie można będzie zobaczyć takie dziedziny sztuki jak malarstwo, rzeźba, instalacja, ceramika, grafikę, rysunek satyryczny i kukły.

Z wyrazami szacunku i dobrym kierunku

Dawid „Denver” Kędzierski

 

Formacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków powstała w 2007 roku z inicjatywy trojga artystów nieżyjącej już Anny Kardasz oraz Magdaleny i Dawida Kędzierskich. Zrzesza ona dwudziestu dyplomowanych artystów z kraju i zagranicy organizując niekonwencjonalne wystawy, plenery i happeningi.

W obecnej ekspozycji prezentują się:

Sylwia Wójcik

Magdalena Sięka Kędzierska

Janina Myronova

Petra Houskova

Gabriel Szyrszeń

Tomasz Król

Michał Mroczka

Sebastian Warszawa

Roman Juhás

Dawid Kędzierski „Denver”

Damian Nieroda

 

EURO PLAMA 2013

Wielki finał – 13 kwietnia 2013

godz. 19.30

Pub Plama ul. Kościelna 7              

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.