PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczorne spotkanie...

Środa, 23 października 2013 r.
Autor: PTH NT

Wieczorne spotkanie...Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład MGR ANNY WAWRZCZAK pt. ZAMEK PIENINY W ŚWIETLE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH, który odbędzie się w dniu 23 października (środa) 2013 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Ruiny zamku Pieniny położone są pod szczytem Góry Zamkowej w masywie Trzech Koron. Pierwsza wiarygodna wiadomość o zamku pochodzi z początku XIV w. Jest nią informacja, że schroniła się w nim księżna Kinga wraz z zakonnicami z klasztoru klarysek w Starym Sączu podczas trzeciego najazdu Mongołów w 1287 r. Uwiarygodniają to wyniki badań wykopaliskowych z końca lat 70. XX w., dzięki którym naukowcy łączą budowę zamku z osobą księżnej. Do XIV w. wieku pełnił funkcję refugium, a w następnym stuleciu przestano go użytkować. Pierwszą analizę o charakterze naukowym przeprowadził Szczęsny Morawski.Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził w latach 1938-1939 Tomasz Szczygielski. Kolejne wykopaliska a także prace konserwatorskie, prowadzone z dużymi przerwami do roku 2004 potwierdziły, że zamek pochodzi z XIII w. i wiąże się ze św. Kingą. Częściowo przebadano teren przy murze tarczowym oraz fundamenty przylegających do niego kilku budynków. Zamek był niewielki, ograniczony górzystym terenem i perfekcyjnie wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Mur obronny o długości 100 m i ponad metrowej grubości, wykonano z miejscowych skał wapiennych. Od zachodniej strony znajdowała się brama, pod nią piwnica. Za bramą kolejne budynki m.in. jeden z nich zwany cysterną, związany z okresowym wyciekiem wody. Od wschodniej strony kwadratowe fundamenty, przypominające również układ bramny. Do końca nie wiadomo kto zniszczył warownię. Jedna z hipotez mówi że mogły to być oddziały Ścibora ze Ściborzyc, który spustoszył ziemię sądecką w 1410 r. Według innej hipotezy zamek zniszczyli husyci, którzy najechali Spisz w 1433 r. W roku 1904 na zamkowych ruinach wybudowano drewnianą pustelnię, w która funkcjonowała do 1949 r.


mgr Anny Wawrzczak, archeolog absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Pracownik Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górska a hobbystycznie archeologie eksperymentalna i fotografie amatorska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.