PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wieczorne spotkanie...

Środa, 23 października 2013 r.
Autor: PTH NT

Wieczorne spotkanie...Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład MGR ANNY WAWRZCZAK pt. ZAMEK PIENINY W ŚWIETLE BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH, który odbędzie się w dniu 23 października (środa) 2013 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Ruiny zamku Pieniny położone są pod szczytem Góry Zamkowej w masywie Trzech Koron. Pierwsza wiarygodna wiadomość o zamku pochodzi z początku XIV w. Jest nią informacja, że schroniła się w nim księżna Kinga wraz z zakonnicami z klasztoru klarysek w Starym Sączu podczas trzeciego najazdu Mongołów w 1287 r. Uwiarygodniają to wyniki badań wykopaliskowych z końca lat 70. XX w., dzięki którym naukowcy łączą budowę zamku z osobą księżnej. Do XIV w. wieku pełnił funkcję refugium, a w następnym stuleciu przestano go użytkować. Pierwszą analizę o charakterze naukowym przeprowadził Szczęsny Morawski.Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził w latach 1938-1939 Tomasz Szczygielski. Kolejne wykopaliska a także prace konserwatorskie, prowadzone z dużymi przerwami do roku 2004 potwierdziły, że zamek pochodzi z XIII w. i wiąże się ze św. Kingą. Częściowo przebadano teren przy murze tarczowym oraz fundamenty przylegających do niego kilku budynków. Zamek był niewielki, ograniczony górzystym terenem i perfekcyjnie wtopiony w naturalne skalne grzbiety. Mur obronny o długości 100 m i ponad metrowej grubości, wykonano z miejscowych skał wapiennych. Od zachodniej strony znajdowała się brama, pod nią piwnica. Za bramą kolejne budynki m.in. jeden z nich zwany cysterną, związany z okresowym wyciekiem wody. Od wschodniej strony kwadratowe fundamenty, przypominające również układ bramny. Do końca nie wiadomo kto zniszczył warownię. Jedna z hipotez mówi że mogły to być oddziały Ścibora ze Ściborzyc, który spustoszył ziemię sądecką w 1410 r. Według innej hipotezy zamek zniszczyli husyci, którzy najechali Spisz w 1433 r. W roku 1904 na zamkowych ruinach wybudowano drewnianą pustelnię, w która funkcjonowała do 1949 r.


mgr Anny Wawrzczak, archeolog absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Pracownik Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górska a hobbystycznie archeologie eksperymentalna i fotografie amatorska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.