PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ

Piątek, 28 marca 2014 r.
Autor: PTH NT

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład Dra Pawła Jacka Michniaka DYPLOMACJA POLSKA WOBEC KWESTII SŁOWACKIEJ W CZECHOSŁOWACJI W LATACH 1945-1948, który odbędzie się w dniu 28 marca (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W trakcie wykładu odbędzie także prezentacja książki pt. „Kwestia słowacka w Czechosłowacji w latach 19145-1948” Serdecznie zapraszamy !


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej w ramach otwartych wykładów naukowych. Z wykładem wystąpi dr Paweł Jacka Michniaka, który przybliży uczestnikom zagadnienia związanie z działaniami polskiej dyplomacji wobec kwestii słowackiej w Czechosłowacji w latach 1945-48.

W związku ze wspólną granicą polsko-czechosłowacką, problematyka słowacka znalazła się jakoby z Urzędu, w gestii zainteresowania powojennej polskiej dyplomacji. Dzięki poparciu Niemiec Słowacja w roku 1939 ogłosiła niepodległość. Wraz z końcem II wojny światowej Słowacy zostali zmuszeni do ponownego ułożenia sobie stosunków Czechami w ramach wspólnego państwa. Okres 1945-1948 obfitował w liczne spory pomiędzy Czechami a Słowakami. Ci pierwsi jako dominujący partner dążyli do majoryzacji Słowacji, natomiast słabsi ekonomicznie i liczebnie Słowacji zaciekle bronili swojej „autonomii” uzyskanej w wyniku powstania słowackiego. Polska próbowała wyzyskać konflikt dla własnych celów proponując między innym wymianę Górnego Spiszu i Górnej Orawy za część Zaolzia. Polscy komuniści byli też zainteresowani postępami w komunizowaniu Czechosłowacji, a także rozliczeniem Słowacji z okresu kolaboracji z Niemcami.

Dr Paweł J. Michniak urodzony w Zakopanem, naukowo związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego.  Specjalizuje się w historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Europy Środkowowschodniej Opublikował szereg artykułów w czasopismach naukowych m.in. w: „Dziejach Najnowszych” czy „Časie”. Jest również autorem  książki pt. „Kwestia słowacka w Czechosłowacji w latach 19145-1948”, będąca rozwinięciem jego pracy doktorskiej. Jest także regionalistą dokumentującym tradycje górali podhalańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.