PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ

Piątek, 28 marca 2014 r.
Autor: PTH NT

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład Dra Pawła Jacka Michniaka DYPLOMACJA POLSKA WOBEC KWESTII SŁOWACKIEJ W CZECHOSŁOWACJI W LATACH 1945-1948, który odbędzie się w dniu 28 marca (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W trakcie wykładu odbędzie także prezentacja książki pt. „Kwestia słowacka w Czechosłowacji w latach 19145-1948” Serdecznie zapraszamy !


Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Bursie Gimnazjalnej w ramach otwartych wykładów naukowych. Z wykładem wystąpi dr Paweł Jacka Michniaka, który przybliży uczestnikom zagadnienia związanie z działaniami polskiej dyplomacji wobec kwestii słowackiej w Czechosłowacji w latach 1945-48.

W związku ze wspólną granicą polsko-czechosłowacką, problematyka słowacka znalazła się jakoby z Urzędu, w gestii zainteresowania powojennej polskiej dyplomacji. Dzięki poparciu Niemiec Słowacja w roku 1939 ogłosiła niepodległość. Wraz z końcem II wojny światowej Słowacy zostali zmuszeni do ponownego ułożenia sobie stosunków Czechami w ramach wspólnego państwa. Okres 1945-1948 obfitował w liczne spory pomiędzy Czechami a Słowakami. Ci pierwsi jako dominujący partner dążyli do majoryzacji Słowacji, natomiast słabsi ekonomicznie i liczebnie Słowacji zaciekle bronili swojej „autonomii” uzyskanej w wyniku powstania słowackiego. Polska próbowała wyzyskać konflikt dla własnych celów proponując między innym wymianę Górnego Spiszu i Górnej Orawy za część Zaolzia. Polscy komuniści byli też zainteresowani postępami w komunizowaniu Czechosłowacji, a także rozliczeniem Słowacji z okresu kolaboracji z Niemcami.

Dr Paweł J. Michniak urodzony w Zakopanem, naukowo związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego.  Specjalizuje się w historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Europy Środkowowschodniej Opublikował szereg artykułów w czasopismach naukowych m.in. w: „Dziejach Najnowszych” czy „Časie”. Jest również autorem  książki pt. „Kwestia słowacka w Czechosłowacji w latach 19145-1948”, będąca rozwinięciem jego pracy doktorskiej. Jest także regionalistą dokumentującym tradycje górali podhalańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.