PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wykład dr Piotr Miodunka

Piątek, 27 czerwca 2014 r.
Autor: PTH NT

Wykład dr Piotr MiodunkaPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Piotr Miodunka Życie rodzinne i intymne mieszkańców mniejszych miast w okresie staropolskim, który odbędzie się w dniu 27 czerwca (piątek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Serdecznie zapraszamy ostatni przed wakacyjną przerwą spotkanie w Bursie Gimnazjalnej w ramach otwartego cyklu wykładów naukowych.  Gościem czerwcowego  spotkania będzie dr Piotr Miodunka, który wygłosi wykład nt.  „Życie rodzinne i intymne mieszkańców mniejszych miast w okresie staropolskim.”

Wykład będzie prezentował słabiej znane aspekty historii mniejszych miast. O prywatnym życiu szlachty, patrycjuszy większych miast a nawet chłopów wiemy całkiem sporo. Rodzina i seksualność mieszkańców małych miast przedrozbiorowej Polski to kwestie mało rozpoznane. Tymczasem źródeł, które chociażby mimochodem odkrywają przed nami nawet bardzo intymne sprawy dawnych mieszczan wcale nie brakuje. Są to przede wszystkim miejskie księgi sądowe i parafialne księgi metrykalne.

Poruszone zostaną między innymi tematy związane z zakładaniem rodziny, doborem małżonków, relacjami mąż – żona, przemocy w rodzinie, liczbą dzieci. Z szeroko rozumianą problematyką seksualności wiążą się z kolei kwestie poczęć pozamałżeńskich i przedślubnych czy też sezonowości pożycia.

Wymienione zagadnienia zostaną omówione na przykładzie źródeł dotyczących miast z terenu południowej Małopolski.

Piotr Miodunka, absolwent historii (2000) i prawa (2003) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obroniony na UJ w roku 2010 na podstawie rozprawy o społecznościach małych miast od XVI do XVIII wieku. Współautor monografii miasta Wojnicz w okresie od XVI do XVIII wieku. Od 2011 r. pracownik (adiunkt) Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowania badawcze: demografia historyczna, geografia historyczna, historia społeczna i gospodarcza od późnego średniowiecza do XIX wieku, historia małych miast i społeczności wiejskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.