Nowy Targ
Zaproszenia
Pokaz tańca Jiutamai
Autor: Marcin Jagła
Marek Fryźlewicz Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Fundacja Promocji „JUTAMAI” zapraszają na pierwszy pokaz tańca Jiutamai w Nowym Targu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu w dniu 10 października 2014 r o godz. 18.00.
Wykonawcami będą: Hanasaki Tokijyo – tancerka i choreograf, Koichi Kikusei – śpiew i gra na shamisenie, Toshimitsu Ishikawa – gra na shakuhachi, Soichi Kamiya – reżyser i autor scenariusza prezentacji multimedialnej, Samihachi Hanasaki – asystent reżysera a także Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyr. Marty Łapczyńskiej, Chór ze Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz nowotarscy artyści:Ewa Kowalczyk, Emilia Żurek, Jakub Pawlik, Paulina Bielarczyk, Joanna Zmarz i Magdalena Jarząbek.
Jiutamai jest jedną z niewielu japońskich sztuk, która została ukształtowana przez kobiety i jest przez nie wysoko ceniona. To piękna i niezwykle subtelna sztuka. Powstała ona w schyłkowej fazie epoki Edo. Tradycyjny gatunek muzyki japońskiej jiuta, stworzony i wykonywany przez wykonawców solowych śpiewających i grających na shamisenie (początkowo byli to muzycy niewidomi) zainspirował taniec mai, czyli typ tańca oparty na ruchu rotacyjnym, spokojnym i cichym. I oto z połączenia jiuta i mai powstał klasyczny taniec jiutamai.
Najważniejsze w tym tańcu są eleganckie, delikatne ruchy palców i ramion tancerki, jej oczy, zdolność do odczuwania przestrzeni, fakt, że artystka w tańcu opowiada historię, czerpiąc z własnego umysłu i serca. W jiutamai każdy ruch uzewnętrznia serce człowieka. Ważną rolę odgrywa także strój – kimono, fryzura, a w sposób szczególny biały makijaż twarzy. Scenografia nacechowana jest prostotą stymulującą wyobraźnię widza. Widzowie reagują na opowiadaną historię na swój własny sposób i wspólnie z wykonawcą dzielą ducha chwili. Taniec jiutamai, tak samo jak wyraziste czytanie na głos, jest zawsze wykonywany przez jedną osobę.
- Spinka góralska XIII
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
140 zł - Magnes Folk na lodówkę XI
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Bransoletka "Porzeczki"
Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
70 zł