PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ

Piątek, 27 marca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJWIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Tomasza Basarabowicza. Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku, który odbędzie się w dniu 27 marca (piątek) 2015 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W nowotarskiej bursie gimnazjalnej, w piątek 27 marca 0 godz. 18.00 odbędzie się kolejny otwarty wykład naukowy z cyklu  „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.  Gościem marcowego spotkania będzie Pan Tomasz Basarabowicz, absolwent prawa UJ.  Tematem wystąpienia będzie „Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku”

Nie będzie to jedna z tak popularnych dzisiaj historii alternatywnych. Wariant wyprzedzającego uderzenia na Niemcy rozważano poważnie. Spróbujemy zatem przyjrzeć się preliminariom strategicznym pierwszej połowy lat 30-tych dwudziestego wieku i zastanowić sie jednocześnie, czy przedsięwzięcie takie mogło mieć w ogóle jakiekolwiek szanse powodzenia. Pod tym kątem przyjrzymy sie więc dotychczasowym doświadczeniom bojowym polskiej kadry dowódczej, wyposażeniu technicznemu Wojska Polskiego oraz ówczesnym możliwościom potencjalnego przeciwnika. Odnotujemy także, jak zagrożenie ze strony polskiej widziane było w samych Niemczech.

Organizatorami cyklu wykładów są: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady  podobnie jak w ubiegłych latach dofinansowane  są Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Tomasz Basarabowicz. Urodzony w 1966 roku, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1990 regularnie współpracuje z periodykami poświęconymi historii wojskowości: Militaria, Militaria i Fakty, Poligon, Militaria XX Wieku, a także z czasopismami brytyjskimi oraz francuskimi. Łącznie opublikował dotąd około trzystu artykułów. Oprócz tego współpracuje z nowahistoria.interia.pl oraz polskamasens.pl. Zajmuje się także przekładami literatury historycznej. Mieszka w Krakowie.

Już dziś serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.