PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Kobieta w społeczeństwie galicyjskim w II połowie XIX w.

Piątek, 22 maja 2015 r.
Autor: PTH NT

Kobieta w społeczeństwie galicyjskim w II połowie XIX w.W piątek 22 maja 2015 r. o godz. 18.00 odbędzie kolejny otwarty wykład naukowy z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. W spotkaniu weźmie udział Pan dr Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowi, który wygłosi wykład pt. Kobieta w społeczeństwie galicyjskim w II połowie XIX w.


W trakcie swojego wystąpienie prelegent będzie chciał się zastanowić nad mentalnym fenomenem postrzegania kobiet u progu I wojny światowej w Galicji. Setna rocznica wybuchu Wielkiej Wojny powoduje ogromne zainteresowanie konfliktem, który był kluczowy nie tylko z militarnego czy ekonomicznego punktu widzenia - przedefiniował też prawne postawy funkcjonowania kobiet w wielu krajach, nie wspominając o aspektach ich postrzegania w życiu publicznym, domowym czy w dostępie do edukacji. Ale przecież ten proces zaczął się wiele lat przed 1914 r. Dlatego podczas spotkania poruszone zostaną takie aspekty jak: konstruowanie ról kobiecych przez ówczesne społeczeństwo przygotowanie do małżeństwa (w tym podejście do seksu przedmałżeńskiego), podejście do obowiązków domowych, próby realizacji się kobiet poza domem czy wreszcie walkę o równe szanse w dostępie do edukacji i praw wyborczych. Równocześnie będzie chciał spojrzeć na formy pozadomowych aktywności i odpowiedzieć na pytania, które były dopuszczalne, akceptowalne, przyjmowane z nieufnością - co było aktualne i trwałe, a co nowe. Wykład jest zaproszeniem do dyskusji, na ile role płciowe są pewnymi konstruktami kulturowymi i na ile te konstrukty są trwałe i niezmienne, a na ile ulegają modyfikacjom i pod wpływem jakich czynników.

Tomasz Pudłocki, dr w Instytucie Historii UJ. Specjalizuje się w społeczno-kulturowej historii Galicji. Jest autorem m.in. książki o inteligencji Przemyśla w latach 1867-1939 oraz wielu artykułów z zakresu historii kobiet w Galicji Wschodniej. W ostatnim czasie opublikował książkę nt. „Ambasadorzy idei. Wkład intelektualistów w promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1918-1939”, Kraków 2015, będącą m.in. efektem jego pobytu w USA jako stypendysty Fundacji Kościuszkowskiej w NYC (2012/2013). Członek Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk oraz były prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP dla najlepszych młodych uczonych (do 35 roku życia)

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest wspólnie przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.