PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Myśliwi i kłusownicy – dwa oblicza człowieka”

Czwartek, 6 lipca 2017 r.
Autor: PTH NT

„Myśliwi i kłusownicy – dwa oblicza człowieka”Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy historyczno-przyrodniczej „Myśliwi i kłusownicy – dwa oblicza człowieka”, który odbędzie się 6 lipca 2017 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim,  Ratusz – Rynek 1 w Nowym Targu.


Z początkiem  sezonu wakacyjnego Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przygotowało interesującą wystawę historyczno-przyrodniczą poświęconą łowiectwu, myślistwu oraz kłusownictwu, którymi od wieków trudnili się mieszkańcy Podhala. Bogate w zwierzynę: jelenie, sarny czy dziki lasy stanowiące fragmenty prastarej karpackiej puszczy oraz tatrzańskie granie z niedźwiedziami, świstakami i kozicami sprzyjały tym zajęciom. Polowcami i kłusownikami byli niejednokrotnie późniejsi znani i cenienie przewodnicy tatrzańscy, o których wyczynach i  licznych trofeach  krążyły fantastycznie wręcz opowieści.

Impulsem jednak do zorganizowania nowej wystawy czasowej okazała się niezwykle prozaiczna, ale szalenie praktyczna potrzeba chwili. Otóż, w muzealnych magazynach od szeregu lat przechowywana jest niezwykle cenna kolekcja wypreparowanych zwierząt, zamieszkujących nasze lasy i góry. Liczące ponad 100 lat eksponaty: niedźwiedź brunatny, kozica tatrzańska, świstak,  wilk i dzik z uwagi na swój sędziwy wiek pilnie wymagały niezbędnych zabiegów konserwatorskich. Prace te bardzo  fachowo wykonał Pan Tadeusz Oleś, znany pracownikom okolicznych Parków Narodowych specjalista i przyrodnik. Efekty kilkutygodniowej pracy a także pochodzące z jego prywatnej kolekcji  zwierzęta: rysia, sarnę, zająca i kwiczoła będzie można oglądać w ratuszu. Wszystkie one zostały umieszczone na specjalnie zaaranżowanych ekspozycjach: fragmencie karpackiego lasu czy tatrzańskich szczytów.

W przepastnych magazynach nowotarskiej placówki przechowywane są także inne równie cenne i bardzo interesujące eksponaty doskonale wpisujące  się w narrację o dziejach  podhalańskich myśliwych i kłusowników. Ciekawą kolekcję stanowią zatem narzędzia oraz urządzenia wykorzystywane przez polowacy działających w Gorcach, Tatrach i Beskidach. Są to  m.in. w liczbie kilkunastu rodzajów żelazne, kute oklepce, począwszy od niewielkich na drobne gryzonie po olbrzymiej wielkość  wykorzystywane do polowania na króla  karpackiej puszczy  - niedźwiedzia.  Wszystkie  zabytki pochodzą z przełomu XIX i XX w.
Na wystawie pokazane zostaną również  klatki oraz specjalne sieci do polowania na kwiczoły, niewielkie ptaki z rodziny drozdowatych.  Były one przez górali odławiane w celach konsumpcyjnych i zarobkowych. W kolekcji znajdują się eksponaty pochodzące z lat 80-tych XIX w.   

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w górskich potokach pływało wiele dorodnych ryb. Były one odławiane legalnie jednak częściej świadomie ze złamaniem prawa. Jakkolwiek stanowiły one cenne  uzupełnienie jałowej diety naszych przodków, to najczęściej jednak były ważnym  źródłem dochodów góralskich rodzin.  Na ekspozycji będzie można zatem obejrzeć m.in. więcierz oraz ssak do ich łowienia z kolekcji Jana Grochowskiego oraz kilkanaście rodzajów ostek do połowów pstrągów i innych ryb ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego.

Całość ekspozycji uzupełniają dokumenty, archiwalne zdjęcia oraz pamiątki: torby myśliwskie, rogi, trofea związane z podhalańskimi myśliwymi i kłusownikami, tudzież akwarele prezentujące tatrzańskie zwierzęta autorstwa Bożeny Gąsienicy Byrcyn. Natomiast na kilkunastu tablicach zawarte zostały informację poświęcone historii łowiectwa w Polsce oraz myślistwu i kłusownictwu tatrzańskiemu przygotowane w oparciu o publikacje autorstwa Jacka Ptaka z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ekspozycję, której kuratorem jest Robert Kowalski kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, będzie można oglądać do końca  października 2017 r. w godzinach otwarcia placówki. Wystawie towarzyszyć będą również inne wydarzenia m.in. wykłady i spotkania oraz prezentacje publikacji związanych z tematyką ekspozycji. Serdecznie zapraszamy !

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.