PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne

Czwartek, 28 września 2017 r.
Autor: PTH NT

Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodziennePolskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład dra hab. Tomasza Pudłockiego (Uniwersytet Jagielloński) "Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne". 28 września  2017 r. (czwartek) godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.


Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości” realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ.

* * *
Życie codzienne to jedna z popularniejszych form przyglądania się przeszłości. Obejmuje wiele zagadnień, które pomagają odbiorcy lepiej zrozumieć realia funkcjonowania i podejmowania decyzji w przeszłości. Autor skupi się na warunkach materialnych gimnazjalistów, wpływie budynków szkolnych i programów nauczania na efekty ich nauczania. Przyjrzy się także relacjom między światem mężczyzn- nauczycielom i uczniom oraz  postawom, które ten świat kształtował. W końcu opowie w jaki sposób społeczeństwo Galicji przed 1914 r. próbowało dyscyplinować gimnazjalistów a do jakich metod oni uciekali się, by zachować "przywileje młodości".

* * *
Dr hab. Tomasz Pudłocki, pracownik naukowy pracujący w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w społeczno-kulturowej historii Galicji. Jest autorem m.in. książki o inteligencji Przemyśla w latach 1867-1939 oraz wielu artykułów z zakresu historii kobiet w Galicji Wschodniej. W ostatnim czasie opublikował książkę nt. „Ambasadorzy idei. Wkład intelektualistów w promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1918-1939”, Kraków 2015, będącą m.in. efektem jego pobytu w USA jako stypendysty Fundacji Kościuszkowskiej w NYC (2012/2013). Członek Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk oraz były prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP dla najlepszych młodych uczonych.

* * *
Po wakacyjnej przewie Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wznawiają cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.

Tytułowa „Klio”  muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również  pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do organizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum  cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
 
Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinansowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.